YPG Komutanı: Kısa sürede Kobani temizlenecek

YPG/YPJ savaşçıları, Kobanê’nin batı ve güneyinden sonra DAİŞ çetelerini doğudan da temizlemek için operasyonlarına hız verdi.

YPG Komutanı: Kısa sürede Kobani temizlenecek
YPG/YPJ savaşçıları, Kobanê’nin batı ve güneyinden sonra DAİŞ çetelerini doğudan da temizlemek için operasyonlarına hız verdi. Kentin doğu cephesinde çetelerin tümden kent dışına püskürtülmesi için 4 caddenin kaldığını belirten YPG Kobanê komutanlarından Selahattin Halep, ilerleyişlerinin denetimli ve kontrollü bir şekilde devam ettiğini ve en kısa zamanda çetecileri doğu cephesinde de kent dışına püskürteceklerini söyledi.


DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye işgal amacıyla başlattıkları saldırılara karşı YPG/YPJ savaşçılarının tarihi direnişi 133’üncü gününe girdi. “Kobanê Kurtuluş Hamlesi” kapsamında çetelere dönük 1 ayı aşkın süredir YPG/YPJ’nin sürdürdüğü temizlik operasyonuyla alınan başarılı sonuçlar, Kobanê’nin özgürlüğünün müjdesini de veriyor. 19 Ocak’ta kentin en stratejik noktalarından birisi olan Miştenur Tepesi’nin özgürleştirilmesi sonrası YPG/YPJ savaşçılarının ilerleyişi hızlanırken, tepenin özgürleştirilmesinin hemen ardından kentin güney cephesinde çetelere yapılan operasyonla kentin güney giriş kapısı da çetelerden temizlendi ve çeteler kentin dışına çıkartıldı. YPG/YPJ savaşçıları şimdi de güney cephesinde köyleri özgürleştirmeye başlarken, kentin doğu cephesinde ilerleyişini sürdürerek çeteleri kentin doğu cephesinden de tümden temizlemeyi hedefliyor.

DOĞUDA İLERLEYİŞ SÜRÜYOR

Daha önce temizlik operasyonu kapsamında Belediye Binası, PYD binası gibi stratejik noktaların özgürleştirildiği doğu cephesinde, YPG/YPJ savaşçıları, Miştenur Tepesi’nin özgürleştirilmesinin ardından başladığı yeni hamle kapsamında önce Sukul Hal ve Asayiş Binasını özgürleştirdi. Çetelere ağır darbe vurulan bu hamlenin ardından, geçtiğimiz gün yeni bir operasyonun daha başladığı cephede son olarak Şeria Okulu, Seyda Sokağı ve Miştenur’dan sınır hattına uzanan iki cadde daha çetelerden temizlenerek özgürleştirildi. Çetelerin Kaniya Kurda ve çevresine sıkıştırıldığı doğu cephesinde, YPG yeni hamlesi ile Kaniya Kurda ve çevresini de özgürleştirerek bu cephede de çeteleri tümden kent dışına çıkartmayı planlıyor.

YIKINTILAR ARASINDA KARARLILIK

YPG/YPJ savaşçılarının hızla ilerlediği doğu cephesine girdiğimizde büyük bir yıkımla karşılaştık. Çetelerin ağır silahlarla yaptıkları saldırılar, binalarda ağır tahribatlar oluşturmuş. Bölgede yıkıntıların arasında mevzilerini tutan YPG/YPJ savaşçılarının yüzlerindeki kararlılık, ilerleyişin hızla devam edeceğinin ve özgürlüğün müjdesinin de kanıtı.  Doğu cephesinde, YPG/YPJ savaşçılarının temizlik operasyonuna başladığı günden bu yana mevzilerinin ilerleyişi de net biçimde görülüyor.

‘MİŞTENUR’UN ÖZGÜRLEŞTİRİLMESİ İLERLEYİŞİMİZE KATKI SUNDU’

Şu an YPG savaşçılarının Kaniya Kurda çevresine dayandığı cephedeki ilerleyişini değerlendiren YPG doğu cephesi komutanlarından Selahattin Halep, Miştenur Tepesi’nin özgürleştirilmesinin savaşa yaptığı katkıyla doğu cephesinde çetelere dönük düzenledikleri operasyonlarda savaş dengesini tümüyle lehlerine çevirdiklerini ve ilerleyişlerini de bu kapsamda hızlandırdıklarını söyledi. Halep, doğu cephesinde hızla ilerleyerek DAİŞ çetelerini tıpkı güney cephesinde olduğu gibi tümden kent dışına püskürtme hamlesinin startını verdiklerini söyledi.

‘4 CADDE KALDI KONTROLLÜ BİR ŞEKİLDE İLERLEYİŞİMİZ SÜRÜYOR’

YPG/YPJ’nin son hamleleri sonucu çetelerin doğu cephesinde de tutunamadıklarını kaydeden Halep, doğu cephesinde DAİŞ çetelerinin tümden kentin dışına püskürtülmesi için sadece dört cadde kaldığını söyledi. Fakat çetelerin yapmış olabileceği mayınlama ve tuzaklara karşı denetimli ve kontrollü ilerlediklerini vurgulayan Halep, “DAİŞ çetelerinin kent merkezinde varlığını sürdürdüğü tek cephe doğu cephesi. Güney ve batı cephelerinde DAİŞ çeteleri şu anda kent merkezinin dışına atıldı ve geriye sadece doğu cephesi kaldı.  Burada da çeteleri kent dışına yakın zamanda püskürteceğiz” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2015, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER