YYÜ Rektörü Battal, zehirlenme olayından sonra öğrencilerle birlikte yemek yedi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Peyami Battal, üniversite yurdundaki zehirlenme olayından sonra öğrencilerle birlikte yemek yedi. Üniversite senatosunun aldığı karar gereği bundan sonra her gün bir öğretim görevlisi öğrencilerle birlikte yemek yiyecek.

YYÜ Rektörü Battal, zehirlenme olayından sonra öğrencilerle birlikte yemek yedi

Van Yüzüncü Yıl (YYÜ) Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, geçen perşembe akşamı kampüs içindeki yurtlarda kalan 337 öğrencinin yedikleri yemekten zehirlenmesiyle ilgili bir komisyon kurulduğunu açıkladı. YYÜ Senatosu da her gün bir öğretim üyesinin öğrencilerle yemek yemesi yönünde karar aldı. Öğrencilerle birlikte yemek yiyen ilk isim de Rektör Peyami Battal oldu. Battal, “Gıdacı ve doktorlardan oluşan bir komisyon kurduk. Komisyon üyeleri tarafından yemek ve sulardan numuneler alındı. Tahlil sonuçlarını bekliyoruz” dedi.

ÖĞRENCİLERLE HER GÜN BİR ÖĞRETİM GÖREVLİSİ YEMEK YİYECEK

Zehirlenme olayı üzerine YYÜ Rektörlüğü, aralarında doktorların da bulunduğu bir komisyon kurdu. İl Sağlık Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, incelenmek üzere öğrencilerin yedikleri yemeklerden ve sulardan numuneler alındı.

Olayla ilgili soruşturma sürerken, YYÜ Senatosu ise her gün bir öğretim üyesinin öğrencilerle birlikte yemek yemesi yönünde karar aldı. Bu kararın ardından öğrenciler ile ilk yemeği Rektör Prof. Dr. Peyami Battal yedi. Prof. Battal, 337 öğrencinin zehirlendiği olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Hastaneye zehirleme belirtileriyle müracaat eden öğrenci sayısı artınca, biz de hemen hastanelere gittik ve olayla ilgili doktorlardan bilgi aldık. Bunun zehirlenme belirtisi olduğunu görünce bir komisyon oluşturduk. Hem gıdacılarımızdan hem doktorlarımızdan oluşan bir komisyon kurduk ve komisyonumuz hemen çalışmalarına başladı. Hastaneye başvuran bütün öğrencilerimizin ifadelerini aldılar. Aynı gün Tarım il Müdürlüğümüzü bilgilendirmek suretiyle hem bizim yemeklerden, hem de Kredi Yurtlar Kurumu’ndaki firma yemeklerinden örnek aldırdık. İl Sağlık Müdürlüğü’nü de bilgilendirdik. Sulardan da örnekler alındı. Bu bakteriyel bir zehirlenme belirtisi olduğu için sonuçlar 3 günde çıkıyor. En kötü ihtimal kesin sonuçlar yarın sabah çıkar. O sonuçlardan sonra gereken adımları atacağız. Asla hiç bir şekilde taviz vermeden, bu konuyu bütün detaylarıyla araştırıyoruz, araştırmamız gerekiyor ve çıkacak sonuçları kamuoyu ile paylaşacağız. Firma ile ilgili sözleşmelerimizi gözden geçirdik. O noktada sözleşmemizde hiç bir sıkıntı yok. Hukuki olarak da adım atacak güçteyiz. Ama tahlil sonuçlarını beklememiz lazım.”

ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE YEMEK YEDİ

Prof. Battal, öğrencilerin bu anlamdaki tedirginliklerini ve provakasyonu engellemek için aynı masada yemek yediğini de ifade ederek, “Üniversite Senatosu olarak ortak bir karar aldık. Bundan sonra her gün bir senato üyemiz, öğrencilerle yemek yiyecek. Ben de zamanım oldukça öğrencilerle aynı masada yemek yiyeceğim. Dün akşam itibariyle Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’ne zehirlenme şüphesiyle 20 öğrenci daha başvurdu. Bunun dışında diğer öğrencilerimizin tümü taburcu edildi” diye konuştu. (VAN/DHA)

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER