Afrin'de 11 Ezidi sivil kaçırıldı

Afrin'de 11 Ezidi sivil silahlı ve maskeli militanlarca kaçırıldı. Bu kişilerin kurtarılmaları için Türkiye'ye çağrı var?

Afrin'de 11 Ezidi sivil kaçırıldı
Türkiye’nin ÖSO ile birlikte kontrol ettiği Afrin’de 11 Ezidi sivilin silahlı kişilerce kaçırıldığı belirtildi. Ezidi insan hakları örgütü Yazda, esir alınan kişilerin derhal serbest bırakılması için Türkiye ve uluslararası topluma çağrı yaptı.


Ezidilerin Irak’ta IŞİD soykırımına uğradığı 2014’te kurulan, hukuki temsilciliğini oyuncu George Clooney’nin de eşi olan ünlü avukat amal Clooney’nin yaptığı Yazda, Afrin’deki kaynaklarına dayanarak Katma köyünde 11 Ezidi sivilin kaçırıldığını açıkladı. “Afrin yakınlarındaki Katma köyünden Ezidi siviller perşembe günü milis üyeleri tarafından bilinmeyen bir yere götürüldü” denilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “10 araçla gelen maskeli ve silahlı kişiler evleri bastı ve insanları tutukladı. Grup daha sonra Hanan Prem isimli bir kişiyi işkence yaptıktan ve 25 bin dolar fidye istedikten sonra bıraktı.”

TÜRKİYE’YE ÇAĞRI

Yazda, “Türkiye, Birleşmiş Milletler, uluslararası toplum ve bu bölgede güvenlik açısından varlık gösteren aktörlere, kaçırılan Ezidi sivillerin derhal bulunup özgürleştirilmesi çağrısı yapıyoruz”ifadelerini kullandı.

Afrin’de kaçırılan 11 kişinin arasında bulunan Hanan Prem için istenen 25 bin dolar fidyeyi kimin ödediği bilinmiyor.

IŞİD’in 2014’te Şemgal’deki katliamlarının ardından Irak’taki Ezidi nüfusunun yaklaşık yarısı (200 bine yakın kişi) evlerinden olmuştu. IŞİD’in rehin aldığı 6 binden fazla Ezidi’nin yaklaşık yarısının ise akıbeti billinmiyor. (Dış Haberler)

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2018, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER