AK Partili adayın yakınlarına 300'er koyun!

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 300 koyun teşviki için Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde 200 başvuru yapıldı. Başvurusu ön kabul alan 15 kişiden 14’ünün AKP’den milletvekili olabilmek için görevinden istifa eden SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı’nın yakını.

AK Partili adayın yakınlarına 300'er koyun!
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çiftçiye destek vermek için başlattığı 300 koyun teşviği Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde tartışmalara neden oldu.

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre teşvikten yararlanmak için şu ana kadar 200’ü aşkın köylü başvuru yaptı. Ancak 15 gün önce açıklanan ön kabul başvurusu sonucuna göre, teşvikten yararlanacak olan 15 kişiden 14’ünün AK Parti’den milletvekili olabilmek için görevinden istifa eden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı’nın yakın akrabası ya da tanıdığı olduğu iddia edildi. Bağlı’nın annesi Hanım Bağlı’ya, kız kardeşi Selime Nil Bağlı’ya ve eşinin kız kardeşine 280 koyun teşviği çıkarken, Bağlı’nın kahyası ve şoförünün de teşvik için ön kabul aldığı kaydedildi.

‘BAĞLI: ANNEM VE BABAM SİSTEME KAYITLI

Mehmet Bağlı, bu durumun normal olduğunu savundu. Başvuruların elektronik ortam üzerinden yapıldığını belirten Bağlı, “Annem ve kardeşim Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlılar. Müracaat etmişler ön kabul çıkmış. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olan herkes teşvik için başvuru yapabiliyor. Elektronik ortamda olduğu için şimdilik sadece ön kabul çıkmış. Henüz alınmış koyun, alınmış bir teşvik söz konusu değildir” dedi.

Şanlıurfa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü müdür vekili M. Akan Akmeşe koyun teşviği için kendilerine Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından gelen 15 kişilik bir ön kabul listesi olduğunu, bu kişilerin ön elemeyi geçtiğini söyledi. Başvuruların YARIN (11 Mayıs) sona ereceğini belirten Akmeşe, “Şimdilik ön elemeyi geçti bu insanlar. Henüz kendilerine çıkan bir koyun teşviği yok” diye konuştu.

‘HİÇ BİRİMİZİN ADI LİSTEDEN ÇIKMADI’

Halfeti’de yaşayan ve koyun teşviğine başvuruda bulunan bir köylü ise ön kabul başvuru listesine şu sözlerle tepki gösterdi: “Köylüye destek olmak için böyle bir teşvik programı başlatıldı. Ben ve çok sayıda komşum başvuru yaptık. Ama hiçbirimizin ismi ön kabul listesinde çıkmadı. Devletin teşviğinden yararlanmak için SGK başkanının akrabası mı olmak gerekiyor. Bu insan şimdi aday adayı olmak için istifa etmiş. Yetkililere sesleniyoruz. Bu haksızlığa müdahale edin.”

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2018, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER