AYM, seçim kanununa itirazın ilk incelemesini 21 Nisan’da yapacak

Anayasa Mahkemesi, seçim kanunundaki değişiklere itiraz eden CHP’nin başvurusuna dair ilk incelemeyi 21 Nisan’da yapacağını duyurdu.

AYM, seçim kanununa itirazın ilk incelemesini 21 Nisan’da yapacak

CHP, AK Parti ve MHP tarafından Meclis’e getirilerek kabul edilen seçim kanunundaki değişiklikleri yüksek yargıya taşıdı.

Ana muhalefet partisi dört maddenin yürütmesinin durdurulmasını ve iptalini talep ederek Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulundu.

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin yaptığı başvuruya dair ilk incelemesini 21 Nisan tarihinde yapacağını duyurdu. AYM, ilk incelemesinde başvuru şartlarının taşınıp taşınmadığını değerlendirecek.

Bu arada Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yapılan seçim kanunu değişikliğinin ardından yeni düzenlemeye göre seçim kurullarının oluşumuyla ilgili süreci başlattı.

6 Temmuz’a kadar kurulların oluşumuyla ilgili karar aldı. Karara göre kura çekiminde siyasi parti temsilcileri de bulunacak.

YSK’nin seçim kurullarıyla ilgili süreci hemen başlatması üzerine CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne ek bir dilekçe vererek kararın hızlandırılmasını talep etmesi bekleniyor.

CHP HANGİ MADDELERE İTİRAZ ETMİŞTİ?

CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda; il ve ilçe seçim kurullarının oluşumu, kıdemli hakimler yerine birinci sınıf hakimler arasından kura çekimi ve üç ay içinde seçim kurullarının yeniden oluşturulmasının anayasaya aykırılık taşıdığı gerekçesiyle yürütmesinin durdurulması ve iptali talep edildi.

CHP’nin iptal edilmesini talep ettiği bir diğer madde ise, cumhurbaşkanını propaganda yasakları dışında tutan düzenlemeye ilişkin olmuştu. (DUVAR)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER