Azerbaycan tezkeresi 1 yıl daha uzatıldı

TBMM Genel Kurulu’nda Azerbaycan’a asker gönderilmesine ilişkin yetki süresinin 1 yıl daha uzatılmasına dair Cumhurbaşkanlığı tezkeresi kabul edildi.

Azerbaycan tezkeresi 1 yıl daha uzatıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Azerbaycan'daki görev süresinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, Meclis'te kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu'nda Azerbaycan tezkeresi görüşmeleri düzenlendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) dışındaki dört siyasi parti grubu tezkereye ‘kabul’ oyu verdi.

Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya tarafından imzalanan 9/11/2020 tarihli Üçlü Bildiri'de bölgedeki istikrarın korunması amacıyla öngörülen faaliyetlerin devam ettiği yazılan tezkerede, "Türkiye’nin uluslararası hukuk ve meşru egemenlik hakları temelinde, toprak bütünlüğü dâhil tüm haklarını savunabilmesi için sürecin başından itibaren Azerbaycan'a güçlü destek verdiği" ifade edildi.

Türkiye'nin Rusya ile birlikte oluşturduğu, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin görev yaptığı Ortak Merkez’in, faaliyetlerine devam ettiği belirtildi. Türkiye’nin Ortak Merkez vasıtasıyla da "bölgenin güvenliğine ve taraflar arasında güven inşasına katkı sağladığı" yazılan tezkerede, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin Ortak Merkez'deki görevlerine devam etmesinin "Türkiye'nin bölgedeki etkin ve yapıcı rolünün ve ulusal çıkarların bir gereği olduğu" ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER