Belediye kadrosuna iki bakanlıktan izin şartı

Hükümet, belediyelere ilk defa alınacak memurlar için yönetmeliği değiştirdi. Yeni düzenlemeye göre hem İçişleri Bakanlığı hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan izin alınması şartı getirildi.

Belediye kadrosuna iki bakanlıktan izin şartı
'Belediyelere ilk defa atanacak memurların sınav ve atama yönetmeliği’nin yeni düzenlemesi yürürlüğe girdi. Yeni yönetmeliğe göre bundan sonra belediyeler ve bağlı kuruluşlar ile bunların üyesi olduğu mahalli idare birliklerinin kadrolarına yapılacak atamalarda hem İçişleri Bakanlığı hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan izin alınacak.

İl özel idareleri ile bunların üyesi olduğu mahalli idare birliklerinin kadrolarına yapılacak atamalarda İçişleri Bakanlığı’ndan izin alınacak. İl özel idareleri ile belediyelerin birlikte üye oldukları mahalli idare birliklerinin kadroları içinse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan izin şartı getirildi. Bakanlıklardan izin çıkmaması halinde kadrolara atama yapılamayacak. Belediyeler daha önce bu konuda sadece İçişleri Bakanlığı ile muhatap oluyordu.

Sözcü’den Erdoğan Süzer‘in haberine göre belediyeler, atama yapılacak kadro sayılarıyla, bu kadroların sınıf, unvan ve derecelerini Resmî Gazete ile ilan edecek. Bu ilanlar belediyelerin ve Cumhurbaşkanınca belirlenen kurumun internet sitesinden duyurulacak.

Belediyeler, adayları KPSS puanlarına göre sıralayarak, en yüksek puanlı adaydan başlamak üzere atama yapılacak boş kadro sayısının 5 katı oranında adayı sınava çağıracak. Sınava girmeye hak kazanan adaylar ve KPSS puanları idarenin internet sitesinde ilan edilecek. 

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2019, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER