Beşinci doz aşı randevuları açıldı

İki doz Sinovac, iki doz Biontech aşısı yaptıranlara beşinci doz aşı hakkı tanımlandı.

Beşinci doz aşı randevuları açıldı

Covid-19'a karşı iki doz Sinovac, iki doz Biontech aşısı olmuş ve son aşısının üzerinden 3 ay geçmiş kişiler için hatırlatma dozu randevuları açıldı. Bu şartları sağlamış olanlar, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aile hekimleri ya da hastanelerden aşı randevusu alabilecek.

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Omicron varyant nedeniyle hatırlatma dozunun öneminin arttığını söylemiş, Covid-19 aşılarında hatırlatma dozu için belirlenen süre altı aydan üç aya indirilmişti. Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı bir açıklama yapan Koca, yayılmakta olan Omicron varyantının daha kolay bulaştığını ve bundan korunmak için hatırlatma dozlarını daha erkene çektiklerini belirtmişti.

İLLERE GÖRE AŞILAMA ORANI

Türkiye genelinde en az 2 doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfus yüzdesine göre aşılama oranı en yüksek iller Ordu, Osmaniye, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Zonguldak ve Bartın oldu. Oranın en düşük olduğu iller ise Şanlıurfa, Batman, Siirt, Diyarbakır, Muş, Bingöl, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Elazığ olarak sıralandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER