Demirtaş: 'Bu bir seçim ittifakı değil, bir mücadele birliğidir'

Azadî Hareketi, DBP, DTK, DDKD ve ÖSP’nin de aralarında bulunduğu partilerin gerçekleştirdiği “Kürdistan Seçim İttifakı” ortak açıklama yaparak 7 Haziran genel seçimlerinde HDP’ye destek vereceklerini açıkladı.

Demirtaş: 'Bu bir seçim ittifakı değil, bir mücadele birliğidir'

Azadî Hareketi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD) ve Özgürlük ve Sosyalizm Partisi ‘nin(ÖSP) de aralarında bulunduğu partilerler  tarafından “Kürdistan Seçim İttifakı” kuruldu.

Kurul tarafından yapılan ortak açıklamada 7 Haziran genel seçimlerinde HDP’ye destek verecekleri belirtildi.

Açıklamaya, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Diyarbakır İl Eş Başkanları Ömer Önen ve Gülşen Özer, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, DDKD Genel Başkanı İmam Taşçıer, DTK Koordinasyon Kurulu üyesi Mülkiye Birtane, Azadî Hareketi Genel Sekreteri Adem Özcaner, ÖSP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ve HDP’ye başvuran aday adayları katıldı.

‘Kürdistan Seçim İttifakı’ tarafından yapılan açıklmada, ittifakın kurulma gerekçesinin tüm imha, inkar ve baskı uygulamalarına rağmen Kürdistan halkının hak, adalet, özgürlük ve kimlik arayışındaki ısrarı, vermiş olduğu mücadele ve direnişin, bütün halkların, inançların ve toplumsal yapıların barış ve özgürlük özlemi olduğu belirtildi.

‘Kürdistan Seçim İttifakı’nın talepleri:

* Kürtlerin bir halk olmaktan kaynaklanan temel hak ve özgürlüklerin temin ve tesis edilmesi konusunda öncelikli politika ve söylem üretmekte kararlıdır. Bu amaçla, Kürdistan’a statü, anadilde eğitim, Kürtçenin resmi dil olması ve Kürt kimliğinin anayasal güvence altına alınmasını en temel talebi olarak belirtir.

* Coğrafyamızda yaşayan Kürt, Ermeni, Asuri-Süryani, Arap, Mıhellemi ve Türkmen gibi birçok halk ile Alevi-Sunni, Hıristiyan, Musevi, Ezidi gibi din ve inanç grupları devletin baskıcı politikaları nedeniyle geçmişte büyük zorluklar yaşadılar. Geçmişte yaşanılan tüm bu zorluklarla yüzleşilerek, yeni ve eşit bir yaşam kurmak gerektiğini inanır, bunun için mücadele eder.

*Tarihsel süreç içerisinde Kürdistan’da yaşanılan tüm mağduriyetleri ortak kader ve elde edilen tüm kazanımları Kürdistan halkının ortak sevinci olarak kabul eder.

* Kürt halkının tüm parçalarda IŞİD ile arasındaki güçlere karşı sürdürülen mücadeleyi destekler, Kerkük’ten Şengal ve Kobanê’ye uzanan kazanımları sahiplenir.

*Duhok Anlaşması’yla Batı Kürdistan’da sağlanan ittifakı önemli görür ve destekler.

*Kobanê’nin yeniden imarı için uluslararası kamuoyunu destek sağlamaya ve başta Murşitpınar Gümrük Kapısı olmak üzere bütün gümrük kapılarını aktif hale getirmeye çağırır.

*Hasta tutsaklar ve Sayın Abdullah Öcalan başta olmak üzere tüm siyasi tutsakların koşulsuz serbest bırakılmasını, faili meçhullerin aydınlatılması, toplu mezarların ortaya çıkarılması ve toplumsal tüm mağduriyetlerin giderilmesine dönük devleti, sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz.

Demirtaş: Bu bir seçim ittifakı değil, bu bir mücadele birliği ve gönül birliği

Yapılan ortak açıklamanın ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ittifakın çok önemli olduğunu belirterek Türkiye’de olağan üstü bir dönemin yaşandığını ve olağan üstü durumlara karşı olağan üstü tutumlar içerisinde girilmesini gerektiğini, bu ittifak ille de bunu yaptıklarını ifade etti.

Selahattin-Demirtaş-13-Mart-2015

Demirtaş şöyle devam etti:

“Ortaya konulan tutumda bu olağanüstülüğe karşı fedakar bir tutumdur. Bu masa etrafından buluşmuş siyasi hareketler ilk de değil son kez de oturmuyorlar. Sadece seçim için bir araya gelmedik.

“Halkların hakkını savunmak için mücadele yürüten herkes bu maddeleri destekler. Seçimler gelip geçicidir. Baki olan esaslı özlü, yoldaşlıklardır. Bu düzeyde bir ilişkiyi yakalayabildiğimiz inancındayız. Bu ittifak kapıları kapatmış değil, sandıktan sonra da ittifak arayışımız devam edecektir. Bu coğrafyada zülüm görmeyen hiçbir kimse yoktur.

“Kanımız canımız üzerinden, toprak ve zenginliğimiz üzerinden var olanlar olarak bir araya geliyoruz. AKP’nin toplumu teslim olma konusunda bulunduğu bu günlerde bunun ne kadar önemli olduğunu bir daha gördük.

“Bu ülkenin bütün zulmünü taşımış, bizler ortak vatanımızı yönetmek istiyoruz. Başımız açık, kapalı, alevi Sünni olduğumuz için bu topraklarda artık horlanmak istemiyoruz. Ya da çiftçi, esnaf olduğumuz için, paramız çok değil diye, cebimizde onurumuzda geçimi sağlayacağımız kadar var diye horlanmayacağımız öz vatanımızda köle gibi olmak istemiyoruz.

“Klasik bir seçim ittifakı değil, bu bir mücadele birliği ve gönül birliğidir. Hepimiz farklı pencerelerden baksak da aynı sorunların bilen aynı topraklar üzerinde kardeşçe yaşamayı bilen partiler olarak, demokratik halk partiliği böyle oluşturuluyor. Çok sesli ve çok kültürlü olacak. Tıbbı bu topraklar gibi.

“Binlerce yıldır renkli ve farklıyız. Kimlik ve inancımızdan vazgeçmemekten yeni yaşamın bütün dünya ve Türkiye’ye göstereceğiz. Bugün armamızda olmayanlar düşmanımız değil, kapımız onlara da açıktır. Birilerine karşı düşmanlık üzerine inşaa edilmemiştir.

‘İzleme kurulu gidecek ama isimler belli değil’

“İsimler üzerinde bir uzlaşma yok. 16 isim yok. Gözlemci heyetin İmralı’ya gitmesi hükümet tarafından olağanüstü yansıtılmasından rahatsız. Sanki gözlemci heyetin gitmesi bir tavizmiş gibi gösteriliyor.

“Bu rahatsız edicidir. Madem silahlar devre dışı, neden insanların önüne engel konuluyor. Aydınlar, yazarlar gitsin, destek sunmak isteyen herkes gitsin. Hızlı bir şekilde yalanlanmasını doğru bulmuyoruz. Heyet gidecek. Sadece isimler belli değil. Biz son derece haklı, meşru bir iş yaptığımız kanaatindeyiz.”

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2015, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER