Demirtaş: Önümüzdeki seçim, Türkiye tarihinin en muhteşemi olacak

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye'de etkili bir demokrasi mücadelesinin sadece AK Parti karşıtlığı üzerinden verilemeyeceğini belirterek "Muhalefet artık kendini yakın geleceğin iktidarı olarak görmeli ve bu ciddiyetle, çözüm önerilerini ortaklaştırarak halkla doğrudan buluşmalıdır" dedi. Tüm partilerin şimdiden sahada seçim hazırlığına başlamaları gerektiğini kaydeden Demirtaş, "AKP ilk seçimde kaybedecektir. Önümüzdeki seçim, Türkiye siyasi tarihinin en önemli ve en muhteşem seçimi olacaktır" ifadelerini kullandı.

Demirtaş: Önümüzdeki seçim, Türkiye tarihinin en muhteşemi olacak
Anayasa Mahkemesi’nin tutukluluğuna ilişkin ikinci kez hak ihlali kararı vermesine rağmen serbest bırakılmayan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Demirtaş, Türkiye’de etkili bir demokrasi mücadelesinin sadece AK Parti karşıtlığı üzerinden verilemeyeceğini belirterek “Muhalefet artık kendini yakın geleceğin iktidarı olarak görmeli ve bu ciddiyetle, çözüm önerilerini ortaklaştırarak halkla doğrudan buluşmalıdır” dedi. Tüm partilerin şimdiden sahada seçim hazırlığına başlamaları gerektiğini kaydeden Demirtaş, “Önümüzdeki seçim, Türkiye siyasi tarihinin en önemli ve en muhteşem seçimi olacaktır” ifadelerini kullandı.

Demirtaş’ın mesajları şöyle: 

1- Demokrasi için parlamento içinden ve dışından etkili bir mücadele yürütmek elbette şarttır. Bunu yaparken Türk-Kürt, Alevi-Sünni, laik-muhafazakar ayrımı olmaksızın yan yana durmaktan, yan yana görünmekten imtina etmemeliyiz.

2- Türkiye hepimizindir. Hepimiz birlikte Türkiye’yiz. O halde, birlikte yönetebilme ve geleceği birlikte inşa edebilme erdemini ortaya koymak zorundayız.

3- Sırf AKP karşıtlığı üzerinden gelecek inşa edilemez. Artık AKP’yi değil, geleceği konuşmanın zamanıdır. AKP ilk seçimde kaybedecektir. Ancak bu sırada, demokrasi ilkeleri etrafında topluma güven veren güçlü bir alternatifini ortaya çıkarmak, muhalefetin tarihi sorumluluğudur.

4- Muhalefet artık kendini yakın geleceğin iktidarı olarak görmeli ve bu ciddiyetle, çözüm önerilerini ortaklaştırarak halkla doğrudan buluşmalıdır. Sadece partiler değil; medya, akademi, entelektüel camia ve sivil toplum kuruluşları halkla buluşma etkinlikleri düzenlemelidir.

5- HDP şimdi bunu yapıyor. Ancak bu yetmez. 81 il ve tüm ilçelerde forumlar, paneller, konferanslar, çalıştaylarla tüm muhalefet aynı etkinliklerde buluşabilmeli, Türkiye’nin geleceğini halkla konuşarak netleştirmeli ve halkın gücünü görünür kılmalıdır.

6- Ve tüm partiler şimdiden sahada seçim hazırlığına (seçim güvenliğini de sağlayacak şekilde) başlamalıdır. Önümüzdeki seçim, Türkiye siyasi tarihinin en önemli ve en muhteşem seçimi olacaktır. Bu seçimle, demokrasiyi yeniden ve gerçek anlamda inşa etme fırsatı doğacaktır.

7- Dolayısıyla hem umutlu olun hem dirençli; hem kaygılı olun hem de cesur. Az kaldı. İyiler kazanacak, hep birlikte kazanacağız.

Selahattin Demirtaş için dün yapılan tahliye başvurusu reddedilmişti. Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman kararı “Demirtaş hukuk dışı saiklerle tutuklu tutuluyor. Demirtaş hukuku bir karar üzerine değil, siyasi karar üzerine tutuklu. Bu karar da yine ayni saikin tezahürü” diye yorumlamıştı. Demirtaş, Kasım 2016’dan bu yana cezaevinde tutuluyor.  / DUVAR


Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2020, 06:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER