Berhem Salih: Türkiye askeri ihlallerine son vermeli

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Türkiye'nin geçtiğimiz ay başlattığı Pençe-Kaplan Harekâtı'nı 'askeri ihlal' diye niteledi. Salih, Ankara'ya operasyonu durdurma çağrısı yaptı.

Berhem Salih: Türkiye askeri ihlallerine son vermeli
Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Türkiye’nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarında düzenlediği harekâta son vermesini istedi. Salih, Irak’ın “Türk askerleri ihlallerine son vermelidir. Söz konusu operasyonlar hem Irak’ın egemenliğine hem de bölgenin güvenliğine karşı bir ihlaldir” dedi.


Bazı Arap ülkelerinin Irak büyükelçilerini ağırladığı toplantıda konuşan Salih, ” Kardeş ülkelerin ve Arap Birliği’nin Irakta devam eden Türkiye’nin ihlallerine karşı tutum almaları gerekiyor” ifadelerini kullandı. Irak Cumhurbaşkanı Salih, iki ülke arasındaki sınır sorunlarının diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiğini belirtip, işbirliği çağrısı yaptı.

Rudaw’ın haberine göre, toplantıdaki Arap temsilciler de ‘Irak’ın egemenliğini ve topraklarını dış müdahalelere karşı koruma çabalarına destek verdiklerini’ belirtti. Temsilciler, ülkelerinin ilişkileri daha fazla pekiştirmekte kararlı olduklarını vurguladı.

Berhem Salih, Türkiye’nin 15 Haziran’da başlattığı operasyon hakkında 26 Haziran tarihinde de bir açıklama yayınlamış, ‘Irak’ın ulusal güvenliğinin ve hava sahasının ihlal edildiği, silahsız sivillerin öldüğünü’ belirtmişti.  

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2020, 20:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER