Erdoğan: 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi yaptık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filyos Limanı temel atma töreninde konuştu: "Fatih sondaj gemimiz Sakarya gaz sahasındaki Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı."

Erdoğan: 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi yaptık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak'ta katıldığı açılışların ardından "Filyos Limanı ve Doğal Gaz İşletme Tesisleri Temel Atma Töreni"ne katıldı.

Törende konuşan Erdoğan, "Tarihi bir ana şahitlik etmek üzere Filyos'tayız. Zira bu eserin mazisi 150 yıl, ta Sultan Abdülhamit'e dayanıyor. Filyos Limanı nihayet hayata geçti. Burası 13 gemiyi aynı anda alabilecek durumda. Türkiye'nin en büyük limanı konumunda. Limanın altyapısı kamu kaynaklarıyla tamamlanırken, üstyapısı yap-işlet-devret ile tamamlandı. Filyos Limanı'nın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Filyos Limanı aslında Filyos Vadisi projesinin parçasıdır" dedi.

"Milletimizle yeni bir müjdeyi paylaşıyoruz" diyen Erdoğan, "Fatih sondaj gemimiz Sakarya gaz sahasındaki Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı. Böylece Karadeniz'deki toplam gaz keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı. Bu güzel haberin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

Bölgede arama ve sondaj çalışmalarının devam ettiğini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Amasra-1 kuyusunun çevresindeki yeni arama ve sondajlama çalışmalarımız sürüyor. İnşallah yeni müjdeli haberleri bekliyoruz. Milletimize söz verdiğimiz gibi Karadeniz gazını 2023'te kullanıma sunmak için arkadaşlarımız gece gündüz çalışıyor. Filyos'taki tesisi de hızla tamamlayarak hem denizde hem karada bu işi bir an önce bitirmekte kararlıyız. Türkiye'yi en büyük cari açık kalemi olan enerji ithalatından kurtararak kalkınma hamlemizi hızlandırmak en büyük hedefimizdir. Denizdeki doğal gazı karaya üç etapta çıkarmayı planlıyoruz. Birinci aşama deniz tabanında kurulacak doğal gaz üretim sistemleridir. İkinci aşama karada doğal gazı işleyecek ve kullanıma hazır hale getirecek tesistir. Üçüncü aşama ise denizdeki sistemle karadaki tesis arasındaki bağlantıyı sağlayacak boru hattıdır."  / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER