Erdoğan: İdlib'de rejim çekilmezse Türkiye gereğini yapacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 8 can kaybının olduğu İdlib'deki çatışmaya ilişkin "Askerlerimize yapılan saldırı, Türkiye açısından Suriye’de yeni bir dönemin miladıdır. Rejim şubat ayı içinde gözlem notlarının gerisine çekilmezse Türkiye gereğini yapacak" dedi. ABD'nin Filistin planını da eleştiren Erdoğan "Şu anda maalesef Amerika gerek şahsıma gerek istihbarat başkanıma yönelik tehditler savuruyor ve Türkiye'deki bazı finans kuruluşlarını da tehdit altına alıyor" açıklamasını yaptı.

Erdoğan: İdlib'de rejim çekilmezse Türkiye gereğini yapacak
"Suriye konusunda izleyeceğimiz stratejiyi paylaşmak istiyorum” diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Türk askerinin kanının aktığı bir yerde hiçbir şeyin aynı şekilde devam etmesine izin veremeyiz” ifadesini kullandı. Türkiye’nin hiçbir müttefikiyle karşı karşıya gelme gibi bir niyetini olmadığını vurgulayan Erdoğan, Suriye ordusunun gözlem noktası sınırlarına çekilmesini dün akşam Rusya lideri Putin’le yaptığı görüşmede bir kez daha aktardığını söyledi. Erdoğan, ”Rejim bunu yapmazsa Türkiye Cumhuriyeti bu işi bizzat yapmak mecburiyetinde kalacaktır” diye konuştu.


Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

SURİYE’DEKİ İÇ ÇATIŞMADAN UZAK DURMAK İÇİN SABRETTİK: Türkiye’nin Suriye’deki varlığı keyfekeder bir tercih sonucu ortaya çıkmış değildir. Suriye’de 2011 yılında başlayan iç çatışmalardan uzak durmak için yıllarca sabrettik. Rejimin saldırılarından kaçan Suriyeli kardeşlerimize kapılarımızı açmakta tereddüt etmedik. 2015 yılından itibaren Suriye’deki kriz tamamen kontrolden çıktı. 

UÇAK KRİZİ SURİYE MESELESİNİ KARMAŞIK HALE GETİRDİ: Rusya ile yaşadığımız ve bir provokasyon olarak kabul ettiğimiz, FETÖ’nün bizzat içinde olduğu uçak krizi, bizim açımızdan Suriye meselesini daha da karmaşık hale getirdi. Adana Mutabakatı Türkiye’nin gerektiğinde Suriye topraklarında operasyon yürütme hakkı tanıyor. Bazıları ‘sizin Suriye topraklarında ne işiniz var?’ diyor. Amerika’yı da davet etmedi. Elimizde kapı gibi Adana mutabakatı anlaşması var biz bu anlaşma gereği oradayız. Zeytin Dalı Harekatı’nda etkisiz hale getirdiğimiz terörist sayısı 4 bin 500’ü buldu. İdlib’de gözlem noktası kurduk. Tüm bu süreçleri Amerika ile Rusya ile birlikte en üst düzeyde tesis ettiğimiz temaslarla yürüttük. Aslında dert petrol kuyularıydı. Kimin iştahını kabarttığı da ortadaydı. 2019 Ekim ayında Amerika ile mutabakatı sağlayarak Barış Pınarı Harekatı’nı başlattık.

İDLİB SALDIRISI SURİYE’DE YENİ BİR DÖNEMİN MİLADI: Suriye’de anlaşmalara uyulmuyor. Önceki gün askerlerimize yapılan saldırı Türkiye açısından Suriye’de yeni bir dönemin miladıdır. Türk askerinin kanının aktığı bir yerde hiçbir şeyin aynı şekilde devam etmesine izin veremeyiz. Her kim, ‘Türkiye’nin Suriye’de ne iş var’ diye soruyorsa bilin ki ya gafildir ya da taammüden bu milletin ve ülkenin hasmıdır. Putin ile görüşmemde İdlib’de rejimin bir an önce Soçi mutabakatı sınırlarına çekilmesini ifade ettim. 12 gözlem noktamızın ikisi rejim hattının gerisinde kalmıştır. Rejim şubat ayı içinde gözlem noktalarımızın gerisine çekilmezse Türkiye bu işi bizzat yapmak mecburiyetinde kalacaktır.

İKAZ YAPILMAKSIZIN MİSLİYLE CEVAP VERİLECEK: Askerlerimize ve birlikte çalıştığımız dost unsurlara yapılan her saldırı kaynağın aidiyetine bakılmaksızın ve herhangi bir ikaz yapılmaksızın misliyle cevaplandırılacaktır. Fırat Kalkanı harekatı bölgesinde bir ur gibi duran Tel Rıfat teröristlerden temizlenerek Suriye halkı yönetimine bırakılmalıdır. Rejim, nasıl muhalif grupların en küçük bir ihlaline, sivilleri de hedef alan ağır saldırılarla karşılık veriyorsa bundan sonra rejimin ihlalleri de askeri unsurlarına yönelik olarak mukabil şekilde cevaplandırılacaktır. TSK’nın hava ve kara unsurları ihtiyaç duyduğumuzda tüm hareket bölgelerimizde ve İdlib’de serbestçe hareket edecekler, gerektiğinde operasyon yürüteceklerdir. Madem İdlib bölgesindeki askerlerimizin güvenliği sağlanamıyor, öyleyse bunu bizzat yapma hakkımızı kullanmamıza kimse itiraz edemez.

KARŞI KARŞIYA GELMEK GİBİ BİR NİYETİMİZ YOK: Bizim hiçbir müttefikimizle, hiçbir dostumuzla, hiçbir ülkeyle karşı karşıya gelmek gibi bir niyetimiz, amacımız, derdimiz söz konusu değil. Rusya ile olan dostluğumuzun ve işbirliğimizin sürmesine özel önem veriyoruz. Rusya’dan tek beklentimiz Suriye’deki hassasiyetlerimizi daha iyi anlamasıdır. Suriye ve Libya’daki beklentilerimizi Putin’e ifade ettim.

SURİYE’DE ELBETTE TÜRKİYE DE VAR: Suriye’de Amerika, Rusya İran kimi Avrupa ülkeleri koalisyon güçleri adı altında var Körfez ülkelerinden bazıları var PKK terör örgütü var az da olsa bırakılmış DEAŞ kalıntıları var. Suriye’de herkes var elbette Türkiye de var.

KÜRTLERE PASAPORT VERMEZDİ: Kürtlere pasaport dahi vermezdi bu Esed. Esed aynı Esed değişen bir şey yok.

EN ÇOK BİZİM HAKKIMIZ: Ne işimiz va diyor orada Bay Kemal. Misak-ı Milli’nin altında kimin imzası var onu bir araştır. Suriye’de en çok bulunma hakkı olan Adana Mutabakatı ile Türkiye’dir. Türkiye’nin Suriye topraklarında ilanihaye kalmak gibi bir niyeti yoktur.

ABD’NİN FİLİSTİN PLANI: Bu bir barış değil işgal ve ilhak planıdır. Kudüs davasına sahip çıkıyoruz. Birbirlerine düştüler. Trump Pelosi’nin elini sıkmıyor. Pelosi Trump’ın konuşma metnini yırtıyor atıyor. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Açıklanan planın yegane hedefi, 70 yıldır aralıksız süren İsrail’in işgal, yıkım ve gasp politikalarına meşruiyet kazandırmaktır. Demek ki Trump işgalcilerin arkasında duruyor. Kudüs’ün Filistin’in İsrail’e peşkeş çekilmesini kim içine sindirebilir?

ABD ŞAHSIMA TEHDİTLER SALLIYOR: Şu anda maalesef Amerika gerek şahsıma, gerek istihbarat başkanıma yönelik tehditler savuruyor ve Türkiye’deki bazı finans kuruluşlarını da tehdit altına alıyor. Ne yaparsanız yapın, bunu kesinlikle başaramayacaksınız. Çok büyük paraları silahları olabilir ama biz şunu biliyoruz nice az inanmış toplulukları inanmamış kalabalıkların üzerine galip kıldık diyor bizim kutsal değerimiz. Filistinli kardeşlerimizin razı olmadığı bir plana asla destek vermeyeceğiz.

TBMM’DE TUZAK KURAN BİR ZİHNİYET VAR: TBMM’de sürekli tuzak kuran bir zihniyet var. Aslında faşistin önde gideni olan jakoben zihniyetin yeni oyunu ile karşı karşıyayız. / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER