Erdoğan’dan Babacan’a: Sen kimsin?

İstanbul Ticaret Odası'nın 140'ıncı Yıl Özel Ödülleri Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, isim vermeden Ali Babacan'ı eleştirerek, "Sen kimsin?" dedi.

Erdoğan’dan Babacan’a: Sen kimsin?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde İstanbul Ticaret Odası'nın 140'ıncı Yıl Özel Ödülleri Töreni'nde konuştu. Gündeme yönelik açıklamalarda bulunan Erdoğan, eski Ekonomi Bakanı, şimdiki DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ı ismini anmadan eleştirerek, "Altı sıfırı Türk Lirası'ndan çıkaran bu Başbakan. Sen kimsin ya? Başbakan olur vermedikten sonra sen ne yapabilirsin ya?" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

ARTIK BÜYÜK LİDERLER BİLE FAİZİ DÜŞÜRMENİN FAYDASI OLDUĞUNU İKRAR EDİYOR: Enflasyonu faiz oranlarını artırarak kontrol altında tutma yaklaşımı artık hiç kimse tarafından dile getirilmiyor, getirilse de ciddiye alınmıyor. Artık büyük liderler bile yükseltmek değil faizi düşürmenin faydası olduğunu ikrar etmeye başladılar. Kimileri küçük faiz artırımlarıyla vakit kazanmaya çalışırken, kimileri de bizim gibi faiz düşürerek yoluna devam ediyor. Karşımda yatırımcılar var, size sesleniyorum. Gelin, başta kamu bankaları olmak üzere düşük faizle sizleri yatırıma davet ediyorum.

ENFLASYONU DÜŞÜRMEKTE KARARLIYIZ: Hiç arzu etmediğimiz seviyelere çıkan enflasyon meselesini de inşallah önümüzdeki şubat ayından itibaren önce makul düzeylere indireceğiz, sonra da olması gerektiği gibi tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız. Biz geçmişte bunu yaptık mı? Biz yaptık. Faizi 4,6'ya indirdik. Enflasyon 6,2'ye geldi. Bunu biz başardık, birileri değil. Şimdi bu neticenin üstünden kendine paye çıkarmaya çalışanlar yok değil, var. Ya sen kimsin? İmzayı atan kim, sen kimsin? Altı sıfırı Türk Lirası'ndan çıkaran bu Başbakan. Sen kimsin ya? Başbakan olur vermedikten sonra sen ne yapabilirsin ya? Çıkıp televizyon ekranlarında 'Ben yaptım, ben ekonomi bakanıydım'... Peki ya bu işin başı kim? Buna inananlar yok değil, var. Ama bütün bunların hepsi yoluna giriyor, çünkü benim milletim aklı selim sahibidir.

ÇALIŞANLARA NAKDEN ÖDENEN YEMEK BEDELİ VERGİ İSTİSNASINA GİRECEK: Temmuz ayından itibaren ödenen yemek bedeli vergi istisnasını 51 TL'ye çıkardık. Yıl sonunda bu rakamı tekrar belirleyeceğiz. İlave olarak restoran, lokanta ve yemek kartı kullanma zorunluluğunu kaldırıyoruz. Artık çalışanlara nakden ödenen yemek bedeli tutarları da vergi istisnasına girecektir.

ÇALIŞANLARA 1000 LİRAYA KADAR ELEKTRİK VE DOĞALGAZ ÖDEMESİ: Çalışanlara yapılacak elektrik ve doğal gaz ödemelerinden vergi yükünün kaldırılması da bir diğer müjdemiz olacak. Bunun 1000 TL'ye kadar olan kısmını hem gelir vergisi hem de sigorta kesintisinden muaf kılıyoruz. Bu kararlarımızın çalışanlarımıza ve tüm işverenlerimize hayırlı olmasını diliyorum. / Gazete DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER