Korona virüsü araştırması: Çocuklarda diyabete sebep olabilir

ABD'de 1 milyondan fazla genç hastanın verileri incelenerek yapılan bir araştırmaya göre korona virüsünün çocuklarda tip 1 diyabete sebep olabileceğini duyuruldu.

Korona virüsü araştırması: Çocuklarda diyabete sebep olabilir

Dünya genelinde 6 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan ve Omicron varyantıyla endişe yaratmaya devam eden korona virüsü salgınıyla ilgili ABD’de yapılan bir araştırmanın sonuçları yayınlandı.

Case Western Reserve Tıp Fakültesi’nde görevli bilim insanları Pamela Davis, Curtis Garvin, korona virüsünün çocuklarda tip 1 diyabete sebep olabileceğini duyurdu.

Sözcü'nün aktardığı habere göre, araştırmayı yürüten Pamela Davis, “Tip 1 diyabet bir otoimmün hastalığı olarak biliniyor. Bu da genelde bedenin bağışıklık sisteminin insülin üreten hücrelere saldırmasıyla meydana gelir ve bunun sonucunda da insülin üretimi durarak hastalık oluşur. Covid-19’un da otoimmün hastalığı olduğuna dair bulgular giderek artıyor” dedi.

JAMA Network Open’da yayınlanan araştırmada, 1 milyondan fazla genç hastanın verileri ve sağlık durumlarının incelendiği belirtildi. 18 yaşından küçük hastaların sağlık verilerini inceleyen bilim insanları Covid-19 ile tip 1 diyabet arasında bağlantı kurulduğunu da aktardı.

 Bilim insanları, “Araştırmalar sonucunda Covid-19 bulaşan gençlerde hastalandıktan 6 ay sonra tip 1 diyabet oluştuğu ortaya çıktı. Tip 1 diyabete yatkın olan aileler Covid-19 sonrasında çocuklarına dikkat etmeli ve sağlık durumlarını kontrol etmeliler” dedi.

 Henüz Covid-19’un tip 1 diyabeti tetikleyip tetiklemediği bilinmezken, 18 yaşın altındaki gençlerin yüzde 72’sinin korona virüsünden sonra kronik rahatsızlıkları oluştuğu gözlendi.

Araştırmayı değerlendiren Davis, “Tip 1 diyabet riski yüksek olan aileler özellikle Covid-19 sonrasında çocuklarının sağlık durumunu yakından takip etmeli. Özellikle Omicron varyantı çocuklar arasında da hızla yayılırken, gelecek aylarda ya da yıllarda hastalıkların ciddi bir şekilde artması olası” dedi.

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın verilerine

16 milyon 873 bin 793 korona virüsü vakası saptanırken 101 bin 139 kişi vefat etmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER