Gazeteci Hasan Cemal, HDP'nin milletvekili adaylığı teklifini kabul etti

Gazeteci Hasan Cemal'in, HDP'nin kendisine yaptığı milletvekili adaylığı teklifini kabul ettiği öğrenildi.

Gazeteci Hasan Cemal, HDP'nin milletvekili adaylığı teklifini kabul etti

14 Mayıs'ta yapılacak genel seçimlere Emek ve Özürlük İttifakı ile birlikte Yeşil Sol Parti olarak gireceğini duyuran Halkların Demokratik Partisi (HDP), gazeteci Hasan Cemal'e milletvekili adaylığı teklifi yaptı.

T24’ün aldığı bilgiye göre Hasan Cemal’e adaylık teklifini, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan götürdü. Cemal, Buldan’ın ilettiği milletvekili aday adaylığı teklifini kabul etti. Cemal'in hangi ilden aday gösterileceğiyle ilgili ise henüz bilgi paylaşılmadı.

Emek ve Özgürlük İttifakı’nda HDP, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) yer alıyor.

Hasan Cemal kimdir?

Hasan Cemal, Bahriye Nazırı Cemal Paşa’nın beş çocuğunun en büyüğü olan Ahmet Cemal ile Ayşe Bozok’un oğlu olarak, 28 Ocak 1944’te İstanbul Kızıltoprak’ta doğdu. 1965 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden (Mülkiye) mezun oldu. Gazeteciliğe 1969 yılında Ankara’da haftalık Devrim dergisinde başladı. Yeni Ortam dergisi, Anka Ajansı ve Günaydın gazetesinde çalıştıktan sonra 1973 yılında Cumhuriyet gazetesine girdi. 1979 - 1981 yılları arasında Cumhuriyet Ankara Temsilciliği yaptı. 1981-1992 yılları arasında Cumhuriyet gazetesini Genel Yayın Yönetmeni olarak yönetti.

1992-1998 yılları arasında Sabah gazetesinin birinci sayfa yazarlığını yaptı. 1998'den 2013'e kadar yaklaşık 15 yıl boyunca Milliyet gazetesinde yazdı. Nokta dergisi 1989 Doruktakiler ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti köşe yazısı ödüllerini kazandı.

28 Şubat 2013'te Milliyet'in manşetinde yayımlanan "İmralı Zabıtları"nın yayınını savunduğu için dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan'ın tepkisine hedef oldu. Milliyet yönetimi, "Başbakan'ı ve medya sermayesini sorgulamaktaki ısrarını" gerekçe göstererek yaklaşık 15 yıldır yazdığı gazetedeki köşesini kapattı. 

Milliyet ile yolları ayrıldıktan sonra yaptığı röportajlar ve kaleme aldığı yazılar, bağımsız internet gazetesi T24'te yayımlandı. Hasan Cemal, bir dönem Bilgi Üniversitesi’nde "Medya ve Politika" dersleri verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER