Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi 18 Kasım'da seçime gidiyor

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY), KDP-KYB anlaşmazlığı nedeniyle ertelenen başkanlık ve parlamento seçimlerinin tarihi netleşti. IKBY Başkanı Neçirvan Barzani seçim tarihine ilişkin kararname yayınladı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi 18 Kasım'da seçime gidiyor

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 18 Kasım'da seçime gideceği açıklandı. IKBY Hükümeti Sözcüsü Dilşad Şahab, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani'nin bugün çıkardığı kararname ile 18 Kasım 2023'te seçim kararı alındığını söyledi. Seçimlerde, IKBY'de hem parlamento hem de başkanlık için oy kullanılacak.

KYB-KDP ANLAŞMAZLIĞI NEDENİYLE ERTELENMİŞTİ

IKBY'de parlamento seçimlerinin geçen sene yapılması gerekiyordu. Ancak bölgenin iki büyük partisi olan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle, parlamentonun dört yıllık görev süresi Ekim 2022'de oy çokluğuyla bir yıl uzatılmıştı. Mevcut parlamentonun görev süresi, 31 Aralık'ta sona erecekti.

KARARNAMEDE NE DENİYOR?

 basın toplantısında Neçirvan Barzani'nin 2005 tarihli ve 1 sayılı Başkanlık Yasası değişikliğine göre parlamento seçimlerinin yapılması yönünde talimat verdiğini belirten Şahab, ilgili metni şu sözlerle aktardı:

“2023 tarih ve 90 sayılı Bölgesel Kararname:

2005 tarihli ve 1 sayılı Kürdistan Bölgesi Başkanlığı Yasasına dayanarak aşağıdaki şekilde karar verilmişti:

Bir: Kürdistan Parlamento seçimleri için 18 Kasım 2023 tarihinin belirlenmesi.

İki: Ilgili tüm taraflar, bu kararnamenin uygulanması için Bağımsız Seçim ve Referandum Yüksek Komisyonu ile işbirliği ve koordinasyon içinde gerekli işlemleri yapmakla yükümlüdür.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER