Şemdinli Belediyesi'nden muhtarlara ve vatandaşlara hafif arama kurtarma eğitimi

Hakkari'nin Şemdinli Belediyesi, AFAD işbirliği ile muhtarlar ve vatandaşlara yönelik 'Afad Hafif Arama Kurtarma Eğitimi' düzenledi.

Şemdinli Belediyesi'nden muhtarlara ve vatandaşlara hafif arama kurtarma eğitimi

Şemdinli Belediyesi, Hakkari İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) işbirliği ile muhtarlar ve vatandaşlara yönelik 'Afad Hafif Arama Kurtarma Eğitimi' düzenledi.

Belediye konferans salonunda düzenlenen eğitimde, afetlerden önce alınması gereken tedbirler, afet anında yapılması gereken doğru davranış hareketleri ve afet sonrası için yapılması gereken planlamalar detaylı bir şekilde ele alınırken, afetlerden zarar almadan veya en az zararla kurtulabilmek için bu anlamda alınacak tedbirlerin önemine vurgu yapıldı.

AFAD ekipleri daha sonra belediye bahçesinde hafif arama kurtarma eğitimi de vererek, seminere katılan muhtar ve gönüllülere AFAD anında kullanılacak malzemeler, ekipmanlar ile çadır kurulumu hakkında da uygulamalı bilgi verdi. 

Şemdinli Belediye Başkanı Tahir Saklı, Hakkari AFAD Müdürlüğü işbirliği ile farkındalık eğitiminin ardından hafif arama kurtarma eğitimi düzenlediklerini söyledi.

Şemdinli'de deprem konusunda ciddi bir farkındalık oluştuğuna dikkat çeken Başkan Saklı, "Oldukça verimli geçti. Sağ olsunlar vatandaşlarımızda duyarlılık gösterip katılım sağladılar. AFAD ekipleri, muhtarlarımız ve vatandaşlarımıza yönelik önce konferans salonumuzda afet öncesi, sonrası alınması gereken tedbirler, deprem durumunda enkaza giriş yöntemleri, enkazlarda çalışma yöntemleri, olay yeri organizasyonu gibi bir çok konuyu slaytlar eşliğinde gösterdiler. Hemen ardından, belediye bahçemizde de enkazlarda kullanılacak, cihazlar, makineler ve aparatların kullanılmasını uygulamalı olarak gösterdiler. Yakın zamanda da gönüllülerimiz ile bir enkazda uygulamalı eğitimimiz de olacak. Belediyemize şu ana kadar yaklaşık 300 gönüllü başvuruda bulunmuş. Başvurular devam ediyor. Başvuru yapan bütün gönüllülere eğitimler vereceğiz. Eğitimlerin sonunda da sertifika ve belge vereceğiz. Malumunuz ülkemizi yasa boğan bir deprem yaşandı" dedi.

Azer DEMİR / ŞEMDİNLİ HABER

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2023, 07:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER