Enerji Bakanlığı: Irak da Türkiye'ye tazminat ödeyecek

Enerji Bakanlığı uluslararası tahkim merkezinin petrol davasında Irak'ın da Türkiye'ye tazminat ödemesine hükmettiğini açıkladı. Daha önce tahkim davasını kazanan Irak'a Türkiye'nin 1,4 milyar dolar tazminat ödeyeceği duyurulmuştu.

Enerji Bakanlığı: Irak da Türkiye'ye tazminat ödeyecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye ve Irak arasında Paris merkezli Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi (ICC) nezdinde görülen davada, Irak'ın beş talebinden dördünün reddedildiğini, Türkiye'nin taleplerinin ise büyük çoğunluğunun kabul edilerek Irak'ın Türkiye'ye tazminat ödemesine hükmettiğini açıkladı ancak tazminat miktarı konusunda ayrıntıları paylaşmadı.

'HAKEM HEYETİ IRAK'IN BEŞ TALEBİNDEN DÖRDÜNÜ REDDETTİ'

Bakanlığın Türkiye-Irak arasındaki Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nin verdiği karara ilişkin açıklamasında, davanın aslında Irak Merkezi Hükûmeti ile yine Irak'ın anayasal bir birimi olan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında yıllardır süregelen petrol yönetim hakkı uyuşmazlığının bir yansıması olduğu savunuldu. Türkiye tarafından Irak'ın birliğine ve toprak bütünlüğüne her zaman saygı gösterildiği ve yine Irak ve bölgenin politik ve ekonomik istikrarı için çaba sarf edildiği vurgulanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Ülkemiz ile Irak arasında Paris merkezli ICC nezdinde görülen dava hakkında Irak'ın tahkim davasını kazandığı haberlerinden sonra kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur. Türkiye birçok uluslararası enerji projesinin önemli bir paydaşı olarak her zaman sorumluluklarının bilincinde hareket etmiştir. Ülkemiz, bölgede yaşanan bütün istikrarsızlıklara rağmen 1973 yılından beri Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı Sistemi'ni çalışır durumda tutmak için milyarlarca dolarlık harcama yapmış ve küresel petrol piyasalarında istikrarın korunması için gereken katkıyı sağlamıştır. Söz konusu anlaşmazlığın dostane çözümü için hem taraflarla hem de ilgili ülkelerle yoğun bir diplomasi yürütmüştür. Davanın gelinen bu aşamasında hakem heyeti, Irak’ın beş talebinden dördünü reddetmiştir. Ülkemizin taleplerinin ise büyük çoğunluğunu kabul ederek Irak’ın bu ihlaller sebebiyle Türkiye’ye tazminat ödemesine hükmetmiştir. Türkiye, her zamanki gibi uluslararası hukukun gereğini yerine getirmeye ve anlaşmazlığın asıl tarafları arasında kalıcı çözüme ulaştırılması için her türlü katkıyı sağlamaya hazırdır."

NE OLMUŞTU?

Irak, Türkiye’nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) çıkardığı petrolü Kerkük-Ceyhan ham petrol boru hattı üzerinden ithal etmesinin iki ülke arasındaki anlaşmayı ihlal ettiğini savunarak 2014 yılında tahkim davası açmıştı. Irak hafta sonu bu davayı kazandığını ve Ankara'nın mahkeme kararına uyacağını kendisine bildirdiğini duyurmuştu. Tahkim mahkemesi ayrıca Türkiye'nin Irak yönetimine 1,4 milyar dolar ödemesine karar vermişti. Irak’ın Türkiye’ye karşı açtığı tahkim davasını kazanmasının ardından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) Türkiye'ye petrol akışı durmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER