HDP'li Buldan: Adalet Yürüyüşü'nün bitmesi gereken yer tam burası

HDP'li Pervin Buldan, Demirtaş'ın tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi'nin önünde konuştu: "Sadece 1 milletvekili için adalet aranmaz, sadece bir milletvekili tutuklandı diye adalet arayışı eksiktir. Bir adalet yürüyüşünün bitmesi gereken nokta Edirne Cezaevi’dir, tam da burasıdır."

HDP'li Buldan: Adalet Yürüyüşü'nün bitmesi gereken yer tam burası
HDP’liler bayramın üçüncü gününde yönetici ve milletvekillerinin tutuklu bulunduğu cezaevlerinin önünde bir araya geldi.


Kandıra, Edirne ve Silivri cezaevlerine giden heyetlerde milletvekilleri Hüda Kaya, Erdal Ataş, Garo Paylan, Pervin Buldan ve Berdan Öztürk yer aldı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi önünde toplananlar adına HDP’li TBMM Başkanvekili Pervin Buldan bir konuşma yaptı. Buldan, buradan şu mesajları verdi:

BAYRAMI CEZAEVİNDE GEÇİRİYORLAR: Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş ve Hakkari Milletvekilimiz Abdullah Zeydan’ın bulunduğu cezaevi önünden Türkiye halklarına mesaj vermek ve tutuklu arkadaşlarımızın bayramını kutlamak üzere geldik. Bugün bayramın üçüncü günü ve biz ne yazık ki bir kez daha cezaevi önündeyiz. Bugün Türkiye’nin birçok cezaevinde sadece söylemlerinden dolayı tutuklu bulunan arkadaşlarımız bayramı cezaevinde geçiriyorlar.

ADALETTEN BAHSETMEK MÜMKÜN DEĞİL: Türkiye’de hukuktan adaletten bahsetmek mümkün değil. Eğer bugün Türkiye’de adalet olsaydı seçilmiş belediye başkanları, milletvekilleri cezaevinde olmazdı. Bir milletvekilinin yeri, bir belediye başkanının yeri cezaevi değildir. Onlar siyasi faaliyetlerini yürüten arkadaşlarımızdır ve sadece düşüncelerinden dolayı cezaevlerindedirler.

ADALETİN ARANMASI GEREKN YER SADECE MALTEPE CEZAEVİ DEĞİL: Sayın Selahattin Demirtaş ve Abdullah Zeydan’ın bayramını kutluyoruz. Adalet yürüyüşünü gerçekleştiren arkadaşlara da sesleniyoruz. Adalet yürüyüşü sadece Ankara’dan Maltepe’ye kadar olmamalı. Adalet yürüyüşü Ankara’da başlamış olabilir, ancak adaletin aranması gereken yer aynı zamanda Gever’dir, Sur’dur, Cizre’dir, Silopi’dir. Bugün adaletin aranması gereken yer sadece Maltepe Cezaevi değildir. Edirne Cezaevi’dir, Silivri Cezaevi’dir, Kandıra Cezaevi’dir, Sincan Cezaevi’dir. Sadece 1 milletvekili için adalet aranmaz, sadece bir milletvekili tutuklandı diye adalet arayışı eksiktir. Bir adalet yürüyüşünün bitmesi gereken nokta Edirne Cezaevi’dir, tam da burasıdır.

ADALETİ BİR DEĞİL 10 MİLLETVEKİLİ İÇİN ARAMALISINIZ: Siz adaleti sadece kendiniz için aramayın. Adaleti tüm Türkiye halkları ve toplumu için aramalısınız. Adaleti sadece bir milletvekili için değil 10 milletvekili için aramalısınız. Adaleti belediye başkanları için de aramalısınız. Adaleti siyaset yapan tüm tutuklu arkadaşlar için aramalısınız.. Eğer bunu yaparsanız adı adalet arayışı olur. Adalet Bakanı’na çağrı yapmanın bir anlamı olmadığını da düşünüyoruz. Biz Anayasa Mahkemesi’ne çağrı yapıyoruz. Anayasa Mahkemesi bir an önce kararını vermelidir. Eşbaşkanlarımızın ve milletvekillerimizin serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Bu taleple birlikte tüm Türkiye toplumunun adalet arayışını bir kez daha haykırıyoruz.  / Duvar

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2017, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER