Hulusi Akar: Bedelli askerlik 37 celp halinde icra edilecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bedelli askerliğin 97 celp döneminde yapılacağı söyledi. Akar, "Eğitim çalışmaları 24 Kasım 2018 ile 7 Şubat 2020 arasında toplam 37 celp halinde icra edilecektir" diye konuştu

Hulusi Akar: Bedelli askerlik 37 celp halinde icra edilecek
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bedelli askerliğin ilk üç celp döneminde temel askerlik eğitimlerinin gerçekleştirildiğini belirterek, “Bunların dışında kalan gençlerimizin bedelli askerlik kapsamında yapacakları eğitim çalışmaları 24 Kasım 2018 ile 7 Şubat 2020 arasında toplam 37 celp halinde icra edilecektir” dedi.

Bedelli askerlikteki çalışmaların son aşamaya geldiğini söyleyen Akar, “Şu ana kadar bize müracaat eden toplam 634 bin 415 gencimiz işlemlerini tamamladı. Son işlemler de askerlik şubelerinde tamamlanmak üzere” diye konuştu.

Müracaatlarını yapanlardan iki celp döneminde toplam 54 bin 36 kişinin bedelli askerlik temel eğitiminin gerçekleştiğini belirten Bakan Akar, 3’üncü celp dönemindeki 13 bin 555 kişinin de yarın temel eğitim safhasını tamamlayarak terhis olacaklarını ifade etti.

‘EĞİTİMLER 48 İLDE GERÇEKLEŞECEK’

Akar, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Bunların dışında kalan gençlerimizin bedelli askerlik kapsamında yapacakları eğitim çalışmaları 24 Kasım 2018 ile 7 Şubat 2020 arasında toplam 37 celp halinde icra edilecektir. Bu gençlerimizin eğitim faaliyetleri 48 ilimizde kara, deniz ve hava ile Jandarma Genel Komutanlığı’na ait toplam 92 birliğimizde gerçekleşecektir. Bunlarla ilgili çalışmalarımız son aşamasına geldi. Önümüzdeki hafta bu gençlerimizin ne zaman, hangi ilde, hangi birlikte temel eğitim görevini yapacakları kamuoyuyla paylaşılacaktır.”

‘HAKKARİ RAPORU ULAŞIR ULAŞMAZ PAYLAŞACAĞIZ’

Hakkari’de Süngü Tepe Üs Bölgesi’nde kaza sonucu yaşanan patlamayla ilgili rapora hakkındaki soru üzerine Hulusi Akar, “Kara Kuvvetleri Komutanlığımız ve Genelkurmay Başkanlığımız tarafından yapılmakta olan idari ve teknik soruşturmanın son aşamasına gelinmiş bulunuyor. Bu rapor bize ulaşır ulaşmaz kamuoyuyla paylaşacağız” yanıtını verdi. (ANKARA/DHA)

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER