Kalın: Katar'a yönelik yaptırımları üzüntüyle karşılıyoruz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Katar'a yönelik yaptırımlara ilişkin, "Bu gelişmeyi üzüntüyle karşılıyoruz" dedi.

Kalın: Katar'a yönelik yaptırımları üzüntüyle karşılıyoruz
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü  İbrahim Kalın Katar'a yönelik yaptırımlara ilişkin açıklama yaptı. Yaptırımları üzüntüyle karşıladıklarını belirten Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomatik temalara başladığı açıkladı.


İbrahim Kalın'ın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

"Körfez İşbirliği Konseyi'nin bazı üyelerinin Katar ile diplomatik ilişkilerini kesme ve Katar'a yönelik bazı yaptırımlar uygulama kararı aldıkları öğrenilmiştir. Bu gelişmeyi üzüntüyle karşılıyoruz. Bölgemizin barış ve istikrar arayışının sürdüğü, tüm bölge ülkelerinin bu ortak hedefler doğrultusunda gerekli adımları atmasına ihtiyaç duyulduğu bir dönemde stratejik işbirliği içerisinde bulunduğumuz Körfez İşbirliği Konseyi üyelerinin kendi aralarındaki meseleleri müzakere, diyalog ve iletişim yoluyla çözmeleri gerekir.

Terör başta olmak üzere büyük siyasi, ekonomik ve insani zorluklarla karşı karşıya olduğumuz bu dönemde bölge ülkeleri arasındaki ilişkiler birtakım asılsız haber ve söylentilere binaen değil, birlik ve beraberlik temelinde değerlendirilmelidir.

Mübarek Ramazan ayının ruhuna uygun bir şekilde dost ve kardeş ülkeler arasında yaşanan bu tatsızlığın bir an önce çözüme kavuşturulması için Sayın Cumhurbaşkanımız diplomatik temaslara başlamışlardır.

Bu vesileyle önümüzdeki süreçte Türkiye olarak üzerimize düşen vazifeleri yerine getirmeye hazır olduğumuzu tekrar ifade etmek istiyorum." (DHA)

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2017, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER