Kılıçdaroğlu'ndan Demirtaş yorumu: Keşke Anayasa Mahkemesi verseydi

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun yerel seçimde ittifak için "İYİ Parti'nin çok oy aldığı yerlerde, İYİ Parti adayına bizimkiler (CHP) destek verebilirler. Başkan İYİ Partili, başkan yardımcılarından birisi de CHP’li olur" dediğini aktardı. AİHM'nin Demirtaş kararı için de Kılıçdaroğlu "Karara uyulmalı" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan Demirtaş yorumu: Keşke Anayasa Mahkemesi verseydi
Yerel seçimin kaybedeninin AK Parti olacağını öne süren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Ne kadar korkarlarsa korksunlar, telaşlanırlarsa telaşlansınlar bu seçimde kaybedecekler. Onlar da görüyor bunu İstanbul’un, Ankara’nın hiçbir sorununu çözmediler. Bunların yönettiği ama herhangi bir sorununu çözdüğü yeri gösteremezsiniz. Zaten kendileri itiraf ediyorlar İstanbul’a ihanet ettik diye” hatırlatmasında bulundu.


Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, CHP ile İYİ Parti arasındaki yerel seçimlerde ittifak görüşmeleri üzerine Kılıçdaroğlu’yla görüştü. Sarıkaya yazısında, Kılıçdaroğlu’nun “İYİ Parti’nin çok oy aldığı yerlerde, İYİ Parti adayına bizimkiler (CHP) destek verebilirler. Oturur konuşurlar, destek verirler; ona göre, Başkan İYİ Partili, başkan yardımcılarından birisi de CHP’li olur. Belediye Meclisi’nde oturup kendi aralarında karara varırlar…” dediğini aktardı

Yerel seçimlerle ilgili olarak “Gerçekten halkın sempatisini topluyorsa AK Parti’den birisi de CHP iyi bir aday gösteriyorsa gelip oyunu ona verebiliyor” diyen Kılıçdaroğlu, iktidar cephesinde bu nedenle bir ‘panik havası göründüğünü’ iddia etti.

DEMİRTAŞ YORUMU

Kılıçdaroğlu, dün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından iki yılı aşkın süredir tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için verilen ‘tahliye edilsin’ kararını da yorumladı.

AİHM kararına uyulması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Kararın içeriğini görmeden, bilmeden bir şey diyemem. Ama gönül isterdi ki bu kararı Anayasa Mahkemesi verebilsin; öncelikle görüşüp bir hukuksuzluk, haksızlık varsa önce o ortaya koyabilseydi” ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER