Kürtçe konuşan yaşlı adama saldırı dosyası kapatıldı

74 yaşındaki Ekrem Yaşlı'nın ameliyat olan eşiyle hastanede Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğramasına ilişkin soruşturma dosyası jet hızıyla kapatıldı. Gerekçe olarak da 'Soyut iddialara somut deliller bulanamadı' açıklaması yapılırken, İHD'den "Soruşturmanın selametine gölge düşmüştür" tepkisi geldi.

Kürtçe konuşan yaşlı adama saldırı dosyası kapatıldı
Çanakkale’de, Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğrayan Ekrem Yaşlı’nın dosyası kapatıldı. Valilik ve savcılıktan peş peşe yapılan açıklamalarda, 74 yaşındaki Yaşlı’nın beyanlarının aksine ‘Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğramadığı’ öne sürüldü.


15 Ekim tarihinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde göz ameliyatı olan eşinin refakatinde bulunan Ekrem Yaşlı, başka bir hastanın refakatçisi tarafından darbedildi. Soda şişesiyle kafasına vurularak yaralanan Yaşlı, tüm ifadelerinde ve gazetecilere yaptığı açıklamalarında, “Eşimle Kürtçe konuştuğum için bana saldırdı” demesine rağmen, dosya kapatıldı.

Evrensel’den Seçkin Sağlam‘ın haberine göre henüz soruşturma dosyası dahi hazırlanmadan, önce hastaneden, ardından Çanakkale Valiliği’nden ve son olarak da Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan açıklamalar peşi sıra geldi. Açıklamalarda Ekrem Yaşlı’nın ifadesinin aksine “Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğramadı” denildi ve “Soyut iddialara somut deliller bulanamadı” gerekçesi gösterildi.

DOSYAYA ERİŞİM ENGELİ

Süreçle ilgili açıklama yapan İHD Çanakkale Şubesi ise başvurucunun talebi üzerine, polisteki ifade işleminde de hazır bulunduklarını belirtti. Açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “Başvurucu 74 yaşındaki Ekrem Yaşlı ile 71 yaşındaki eşi Bedriye Yaşlı’nın söz konusu saldırıya ilişkin başından beri ısrarlı ve birbiriyle tutarlı ifadelerinde, kendi aralarında anadilleri olan Kürtçe dilinde konuşmaları üzerine saldırganın kendilerine sözlü olarak sataşmaya başladığı ve bu sözlü sataşmanın fiziki saldırıya döndüğü yönünde olmuştur.  Yine mağdurlar, müşahedenin devam etmesi gerekmesine rağmen, güvenliklerini sağlayamayan hastane tarafından, saldırı sonrası apar topar hastaneden taburcu edildikleri ve kendilerine ‘herhangi bir komplikasyon olması ihtimaline karşı Çanakkale Merkez ilçeden ayrılmamalarının’ söylendiğini belirtmişlerdir.

17 Ekim tarihinde tarafımıza ulaştırılan vekâletname ile dosyada inceleme yapmak ve delil toplanması taleplerimizi sunmak üzere tarafımızca yapılan başvuruda, dosyanın tamamlanmamış olması gerekçe gösterilerek dosyaya avukat erişimi engellenmiş ancak her nasılsa aynı gün Çanakkale Cumhuriyet Savcılığı tarafından, saldırganın cezai ehliyetinin olmaması gerekçe gösterilerek dosya takipsizlikle sonuçlandırılmıştır.”

Dosyanın mağdurlardan kaçırıldığını vurgulayan İHD, soruşturmanın selametine gölge düştüğü ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER