MGK: Türkiye haklarını mahfuz tutar

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı 3 saat sürdü. Toplantının sonrasında yapılan açıklamada, "Tüm ikazlarımıza rağmen bu referandumun yapılması halinde Türkiye, ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar" denildi.

MGK: Türkiye haklarını mahfuz tutar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Beştepe’de gerçekleşen toplantı, 3 saat sürdü.


Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) yapılacak bağımsızlık referandumuna tepki gösterildi. Açıklamada, “IKBY’nin 25 Eylül 2017 tarihinde düzenleyeceğini açıkladığı referandumun gayrimeşru niteliği ve kabul edilemezliği bir kez daha belirtilmiştir” denildi.

Referandum, “Türkiye’nin milli güvenliğini doğrudan tehdit eden adım” olarak nitelendirildi.

‘VAHİM SONUÇLAR ÇIKMASI KAÇINILMAZ’

IKBY’ye referandumdan vazgeçme çağrısı yapıldı. Açıklamada, “IKBY yönetimi vakit varken referandum kararından vazgeçmeye davet edilmiştir. Bu takdirde Irak merkezi hükümeti ile IKBY arasındaki meselelerin görüşmeler yoluyla ve anayasal temelde çözüme kavuşturulması için Türkiye’nin elinden gelen katkıyı yapmaya hazır olduğu kaydedilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Referandumdan vazgeçilmesi halinde Türkiye’nin, Irak hükümeti ve IKBY arasındaki sorunların çözümü için katkı sunmaya hazır olduğu belirtildi. Açıklama şöyle devam etti:

“Kuzeyiyle birlikte tüm Irak’ın; Araplar, Kürtler, Türkmenler, Ezidiler, Keldaniler, Süryaniler ve diğer toplumsal gruplardan oluşan çoğulcu yapısının, ancak ülkenin toprak bütünlüğü temelinde korunabileceği belirtilmiştir.

Türkiye’nin yanısıra, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, uluslararası toplum ve Irak merkezi hükümetinin de kabul etmediği bu yanlışta ısrar edilmesi halinde, Kuzey Irak’la birlikte bölgemizin tamamına zarar verecek vahim sonuçların ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğu ifade edilmiştir.

Tüm ikazlarımıza rağmen bu referandumun yapılması halinde Türkiye, ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar.” (DHA)

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2017, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER