Parkta HDP grup toplantısı

HDP'nin Diyarbakır Ekin Ceren Parkı'nda yapmak istediği grup toplantısına milletvekilleri dışında kimsenin girmesine izin verilmedi.

Parkta HDP grup toplantısı
HDP’nin Diyarbakır Ekin Ceren Parkı’nda düzenlediği grup toplantısı geniş güvenlik önlemleri altına başladı. Polis parka sadece milletvekillerinin girişine izin verdi. Toplantının yapılacağı amfi tiyatro alanına girmek isteyen Diyarbakırlıların yanı sıra partililerin de girişine izin verilmedi.


Grup konuşmasını yapan parti sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, konuşmasına parka alınmayanları selamlayarak başladı. “Bu Kerbela sıcağında neden buradayız?” diyen Baydemir, “Çünkü bir halkın üzerine ölü toprağı örtülüyor, bu toprağı kaldırmak için buradayız” dedi. Belediyelere kayyım atanamayacağını söyleyen Baydemir, “Tutuklu milletvekilleri ile belediye başkanlar özgür olmadan biz de özgür olmayacağız” dedi. “Bütün baskılara rağmen Kürt halkı direnecek” diyen Baydemir, ‘Ey Raqîb’ marşından kısa bir bölümü de okudu.

Osman Baydemir’in konuşmasından satırbaşları şöyle:

YÜZDE 70 ALMIŞ PARTİ PARKA ALINMIYOR: Bu parktaki abluka Türkiye’nin içinde bulunduğunu gösteriyor. Yüzde 70 oy almış parti temsilcileri parka alınmıyor. HDP’den Kerbela’da yaratılmak isteniyor. Eğer siz Yezit olmakta kararlıysanız biz de Hz. Hüseyin olmakta kararlıyız. Eğer siz Franco, Hitler olmaya kararlıysanız Şeyh Sait, Seyit Rıza, Kadı Muhammed, Mazlum Doğan olmakta kararlıyız.

OHAL KALKANA KHK İLE ATILANLAR DÖNENE KADAR DURMAYACAĞIZ: Türkiye’nin batı yakasına, 80 milyonun vicdanına sesleniyoruz. Eşbaşkanlarımız serbest kalıncaya kadar vicdan ve adalet nöbetimiz devam edecek. Bize şiddet uygulansa da şiddetle karşı vermeyeceğiz. Eşitlik, özgürlük, adalet demokrasi isteyen bir halktan niye korkuyorlar? Çünkü barış demek iktidarlarının sarsılması olacak. OHAL kalkıncaya kadar, KHK ile işinden olanlar işine dönünceye kadar durmayacağız. Cizre, Şırnak, Yüksekova, Nusaybin’deki katliamların failleri bulunup yargılanıncaya kadar durmayacağız. Sur’da devam eden yıkım durmadan durmayacağız.

BUGÜN EYLEMİ BAŞLATIYORUZ: 11 milletvekili buradayız, ama yalnız değiliz, milyonlar var birlikte olduğumuz. Öcalan’ın üzerindeki tecrit kalkıncaya kadar direnişimiz devam edecektir. Bizi gölgeden mahrum bırakanlar aslında bizi barıştan, demokrasiden, adaletten yoksun bırakıyor. Bunun için durmayacağız, faşizme karşı mücadele edeceğiz. Nöbette saat başlarında değerlendirmeler ve her gün 11.00’de basın açıklamaları yapacağız. Cezaevindeki milletvekilleri ve belediye başkanlarını selamlıyorum.

 

vekil

Refüjde nöbet

HDP’nin grup toplantısına katılamayan Diyarbakırlılar, parkın karşısındaki refüjde bekliyor. Parkın çevresinde geniş önlem alan polis, grup toplantısının gerçekleştiği alana girmek ve toplantıyı izlemek isteyen Diyarbakırlılara izin vermedi. Alanın etrafını bariyerlerle kapatan polis, zaman zaman parti yöneticileriyle de tartıştı. Alana giremeyen Diyarbakırlılar, parkın karşısındaki refüjde bekleyişlerini sürdürüyor. Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne katılan milletvekilleriyle buluşma umudunu koruyan Diyarbakırlılar, “Polisin bize bir müdahalesi olmadı. milletvekillerimizle dayanışmak için burada beklemeye devam edeceğiz” dediler.

VEKİLLER: NİSBİ SICAKLIK 55 DERECE

Parkta bekleyen vekiller adına yapılan açıklamada ise betondaki sıcaklığı 55 derece olduğu belirtildi. Açıklamada şunlar ifade edildi, “Dün izin verilmiş olmasına bugün sabah yasakçı ve zulümkar zihniyet hortladı ve parka giremeyeceğimiz iletildi bize. Biz de kabul etmeyip parka gireceğimizi ve nöbete başlayacağımızı söyledik. Sadece milletvekilleri, il eşbaşkanları ile birkaç danışmandan oluşan ekiple (ayrıca yoğun basın mensubu dahil oldu) Ekin Ceren Parkına inat ve kararlılıkla girip grup toplantımızı kavurucu beton zemin üzerinde yaptık. Çünkü parkın dışarıdan bariyerler ve zırhlı araçlar ile yüzlerce polis tarafından çevrili olmasının yanı sıra, parkın içindeki toprak, ağaç, yeşil/gölge alan da bariyerler ile kapatılarak Kerbela sıcağı olan beton zemine sıkıştırılmış durumdayız. Betonda nisbi sıcaklık 55 derece. Ama kararlı ve iyiyiz. Ancak konuyu gündemleştirmek için TBMM Genel Kurulu’nda bulunan arkadaşlarımızla görüştük. Kürsüye çıkan her milletvekilimiz konu ne olursa olsun ilk birkaç dakika, demokratik siyaset kanallarını kapatan, OHAL’i sadece HDP’ye uygulayan, yasaları ve evrensel hakları çiğneyen bu yasakçı zihniyeti teşhir eden konuşmalar yapacaklar. Bu durum hem teşhir, hem de kamuoyu oluşturulmasına hizmet edecektir.” / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2017, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER