Selahattin Demirtaş’a iki yıl altı ay hapis cezası

Selahattin Demirtaş, "Kobane soruşturması" kapsamında dosya savcısı Yüksel Kocaman'a yönelik sözleri nedeniyle yargılandığı davada 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Selahattin Demirtaş’a iki yıl altı ay hapis cezası

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a, eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’a yönelik sözlerinden kaynaklı, "terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef göstermek" iddiasıyla 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, Ankara eski Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’a “hakaret ve terörle mücadelede görev almış kişileri tehdit" iddiasıyla açılanan davanın karar duruşması görüldü. Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Demirtaş, Ankara 25'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Demirtaş’ın avukatlarının yanı sıra HDP milletvekilleri Kemal Peköz ve Hüseyin Kaçmaz da duruşmada hazır bulundu.  

AVUKAT HADİ CİN: SAVCI SUÇ İŞLEDİ

Demirtaş’ın savunmasının ardından avukatlar söz aldı. Demirtaş'ın avukatlarından Hadi Cin, savcılığın mütalaasında yer alan “Demirtaş’ın yargılamalara konu olan PKK/KCK silahlı terör örgütüyle ilgisi ve ilişkisi” yorumunun hangi delillere dayandığını sordu. Av. Cin, “Savcı, iddianameyi aşarak sarf ettiği sözleri de suç hanesine katmıştır. Yüksek Kocaman’ın dayandığı rejim çöktüğünde onun ilişkilerinin nasıl ortaya çıktığını hepimiz göreceğiz. Savcı suç işledi, emrinde olan duruşma savcısına suç işlettirdi. Eğer siz de beraat kararı vermezseniz suç işlersiniz. Demirtaş’ın yaptığı paylaşımın altına yapılan yorumu da dosyaya eklediniz. Memur Fahrettin ya da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tiwitlerinin altına açık soykırım çağrısı yorumlarını yapanlara dair önünüze gelen dosya var mı, yok. Bu yorumlarla insanlığa karşı suç işleniyor ama onunla ilgilenen yok” ifadelerini kullandı.

ANTİ-HUKUK SÜRECİ
Av. Levent Kanat, iddia makamının mütalaasına katılmadıklarını belirterek, “Demirtaş ve arkadaşları hakkında açılan davaların hepsi bir anti hukuk sürecinin yaşandığının tipik örnekleridir” dedi. Av. Aydın Erdoğan, beraat talep etti. 
 
Av. Mahsuni Karaman ise, “Bugün bir beraat kararı vermekle büyük bir iş yapmış olmayacaksınız. Hiç açılmaması gereken bir dosyayı alıp çöpe atmış olacaksınız. Aksi bir karar vermeniz halinde ise Türkiye’ye kötülük yapmış olacaksınız. Bunu kendiniz için yapın. Yoksa Demirtaş için bir beraat kararı vermeyin. Çünkü o her şekilde aklanıyor. Bu trajik komik meseleyi burada noktalamanızı istiyoruz” şeklinde savunma yaptı. 
En son söz alan Kocaman’ın avukatı, savcılık mütaalasına katıldıklarını belirterek, Demirtaş hakkında ceza talep etti.  

 

2 YIL 6 AY CEZA

Mahkeme heyeti, “tehdit” suçundan ceza verilmesine yer olmadığına karar vererek, “terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef göstermek" iddiasıyla 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, “işleniş biçimi ve yer zaman konusu kast ve yoğunluğu” gerekçesiyle cezada indirime gitmedi.

'DOSYANIN SAVCISI İLE KATILANI AYNI'

Avukat Levent Kanat, 9 Nisan 2021'de görülen duruşmada dosyanın hem savcısı hem de katılanının aynı isim olduğuna dikkat çekmişti. Kanat, “Yüksel Kocaman dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı’dır ve onun emrindeki bir savcı soruşturmayı başlatmıştır. Buradan bir şeyin çıkması mümkün mü?” diye sormuştu.

NE OLMUŞTU?

Selahattin Demirtaş, yargılandığı Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 1 Temmuz 2020 tarihinde ikinci kez tutuklandığı “Kobane soruşturması” kapsamında dosya savcısı Yüksel Kocaman ile yargı önünde hesaplaşacağını söyledi. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın şikayeti üzerine Demirtaş hakkında “tehdit” suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar, “terörle mücadele görev alanları hedef gösterme” suçundan ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlemişti.

'HUKUK HERKESE LAZIM OLACAK'

Başak Demirtaş, karar sonrası Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Her gün açığa çıkan vahim iddialarla ilgili tek bir soruşturma bile açılmazken, bugün Selahattin'e, 'Bunların hepsinin hesabını yargı önünde vereceksiniz' dediği için 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Gün gelecek, hukuk herkese lazım olacak!" dedi.  / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER