Zeytinlik düzenlemesi geri çekildi!

AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş zeytinlik düzenlemesinin geri çekildiğini açıkladı.

Zeytinlik düzenlemesi geri çekildi!
Tartışılan zeytinlik düzenlemesi ile ilgili AK Parti’den yeni açıklama: Düzenleme geri çekilecek… Grup Başkanvekili Elitaş, düzenlemenin komisyonda yeniden görüşüleceğini söyledi.


AK Parti ile muhalefet arasında sert tartışmalara neden olan, zeytinliklerle ilgili maddeleri içeren “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Hakkında Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerine sektör temsilcilerinin taleplerinin değerlendirilmesi için ara verilmişti.

Başbakan Binali Yıldırım’ın salı günü grup toplantısında “Eğer üstün kamu yararı varsa bu gerçekleşecek. Zeytin mi daha önemli, yapılacak tesis mi daha önemli, Türkiye’nin geleceği açısından. Bir kaşık suda fırtına koparmamak lazım. Muhalefetin derdi, üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek” sözleriyle düzenlemede geçeceğinin sinyalini vermesinin ardından taraflar dün Meclis’te bir araya geldi. AK Parti Grup Yönetim Kurulu Salonu’nda yapılan toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AKP Grup başkanvekilleri Mustafa Elitaş ve Mehmet Muş ile sektör temsilcileri katıldı.

‘ERDOĞAN MÜDAHALE ETTİ’ İDDİASI

Edinilen bilgilere göre toplantıda, zeytincilerin tamamen hükümet tasarısından çıkarılmasını istediği düzenlemede değişiklik yapılması gündeme geldi. Buna göre söz konusu düzenleme ya daha sonra yeniden düzenlenmek üzere tasarıdan çıkarılacak ya da tasarı üzerinde değişikliğe gidilecek. Öne çıkan çözüm önerilerinden biri ise zeytinlik bölgelerini etkileyecek sanayi tesislerinin önceden ilan edilmesi ve zeytinliklerde kurulacak sanayi tesislerine ilişkin kararı alacak 11 kişilik kurulda sektörden temsilcilerin de yer alması.

Ancak toplantıdan sonra ise Elitaş, düzenlemenin geri çekildiğini ve komisyonda tekrar görüşüleceğini açıkladı. CNN Türk’ün haberinde bu gelişmenin nedeninin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müdahalesi olduğu iddia edildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2017, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER