Osman Baydemir: Rakka düştü düşecek

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, partisinin Antep'teki iftar yemeğinde 'Rakka düştü düşecek' dedi.

Osman Baydemir: Rakka düştü düşecek
HDP Sözcüsü Osman Baydemir beraberinde HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ve HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan'la beraber partisinin Antep'teki iftar yemeğine katıldı. Bir düğün salonunda düzenlenen iftar programında partililere seslenen Baydemir, konuşmasında Kürtçe ve Türkçe söylemlere yer verdi. Hükümeti eleştiren Baydemir, 7 Haziran 2015 yılında düzenlenen genel seçimlerden sonra hükümetin IŞİD ile ittifak kurduğunu öne sürerek, şunları söyledi:


"Birbirinizi tanıyın, ben hiçbirinize tek başına hükümet olma yetkisini vermiyorum, koalisyon kurun talimatını verdi millet bize. Bundan tam 2 yıl önce 8 Haziran sabahı bu coğrafya aydınlığa büründü. Ama bu aydınlığı, karanlığa dönüştürmenin politikasını geliştirdi şer odakları. Kardeşlerim Suruç'ta patlayan bomba bizden sadece 34 canımızı almadı. Ayrıca bir devrin, bir sürecin kapatılacağının da habercisiydi o patlama. Suruç'tan, Ankara otogar patlamasına kadar adeta hükümet Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren barbarlık örgütüyle ittifak kurdu. Çok açık ve net söylüyorum maalesef ittifak kurdu. Düşünün ki Antep gibi kadim bir şehir, bir sanayi şehri neredeyse günümüzde DEAŞ'ın gayri resmi başkenti haline dönüşen bir imajı bütün dünyaya bu iktidarın basiretsizliği, bu iktidarın yanlış politikalarından dolayı sirayet etti."

'BUNUN ADI AKP TÜCCARLIĞI'

Botlarla Avrupa'ya kaçmak isterken Akdeniz'de yaşamını yitiren Suriyeli sığınmacıların Avrupa'yı tehdit için kullanıldığını belirten Baydemir, "Ne diyorlardı televizyon kanallarında? Bas bas bağırıyorlardı, 'onlar muhacir bizler ise, ensarız' diyorlardı. Benim başım gözüm üstüne, muhacirlerin tamamı, sabilerin tamamı, kadınların tamamı başımız gözümüz üstünde yerleri var. Ama siz, savaştan kaçan o masumları, savaştan kaçan sığınan o insanları aldınız gemilere kayıklara bindirerek kıyılara vurmasını sağladınız. Neymiş? Avrupa'ya karşı bir silah olarak kullanılacakmış. Bu mu muhacirlik bu mu ensarlık? Bunun adı AKP tüccarlığı, bunun adı insan tüccarlığıdır, bunun adı vicdan tüccarlığıdır" dedi.

'RAKKA DÜŞTÜ DÜŞECEK'

Osman Baydemir konuşmasının son bölümünde, Suriye Demokratik Güçlerinin Suriye'nin Rakka kentine düzenlenen operasyona değindi. Baydemir, Kürtçe olarak "Bizde bir söz vardır, kendin için ne istiyorsan Allah komşuna iki katını nasip etsin. Kürtler her zaman barış ve özgürlük ister onun için" dedikten sonra Türkçe olarak "Rakka düştü düşecek" dedi. Konuşmasına yine Kürtçe devam eden Baydemir, "Birkez daha bu halk özgürce kardeşçe bir yaşam istiyor ne fazlası ne eksiği" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Baydemir ve milletvekilleri, partililer ile beraber iftar yaptı. (DHA)

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2017, 18:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER