HDP ziyaretinde 'Demirtaş' gündemi

Kılıçdaroğlu'nun HDP ziyaretinde Selahattin Demirtaş'ı ziyaret konusu da gündeme geldi. HDP'nin bu yöndeki isteğine, Kılıçdaroğlu, "milletvekillerimizi gönderiyorum" şeklinde oldu.

HDP ziyaretinde 'Demirtaş' gündemi
CHP lideri Kemal Kılçdaroğlu’nun dün HDP Genel Merkezi’ne yaptığı ziyarette Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmesi istendi. Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtulan’dan oluşan heyetle görüşen Kılıçdaroğlu’na tutuklu milletvekillerinin durumu da gündeme gelmişti.


Milliyet gazetesinden Meriç Tafolar’ın haberine göre,
 1 saat 10 dakikayı bulan görüşmenin bu bölümünde HDP heyeti, Kılıçdaroğlu’na, Edirne F Tipi cezaevi’nde tutulan Demirtaş’ı bizzat ziyaret etmesi önerisinde bulundu. Kılıçdaroğlu da bunun üzerine, “Milletvekili arkadaşlarımı sayın Demirtaş başta olmak üzere tutuklu milletvekilleriyle görüştürmeye gönderiyorum. Bu konuda onlardan gelen bilgileri de not ediyorum” dedi.

HDP heyetinin yanıtı ise, “Vekillerinizin ziyaretleri hem arkadaşlarımızı hem bizleri çok memnun ediyor ancak sizin bizzat ziyaretiniz çok anlamlı olacaktır” şeklinde oldu. Kılıçdaroğlu ayrıca, “Siyasetçiler, sanatçılar ve gazetecilerin tutuklu yargılanmasına ilkesel olarak karşıyız” dediği, bu konuyu çeşitli defalar kamuoyu önünde ya da ikili sohbetler de hükümet yetkilileri ve muhataplarına ilettiği bilgisini verdi.

‘EVET DEDİĞİ İÇİN PİŞMAN OLANLAR VAR’

Kılıçdaroğlu 16 Nisan referandumuna gidilen süreci özetleyerek, “Tüm baskılara karşın, 16 Nisan günü sandıktan en az yüzde 50 hayır oyu çıktı. Çok farklı kesimlerden insanlar demokrasi ortak paydasında buluşarak sandığa gitti, elbette ‘evet’ oyu kullanan vatandaşlarımız arasında da demokrasiye olan inancı yüksek bir kitle olduğunu biliyorum, hatta ‘evet’ oyu kullandığı için pişman olan vatandaşlarımız da bulunuyor. Bizim şimdiki görevimiz 2019’a kadar demokrasi ortak paydasını genişletmek, olabildiğince fazla insanı bu ortak payda etrafında birleştirebilmektir, demokrasiden yana olan herkesin burada yeri var” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2017, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER