Fahrettin Koca: İlaç temininde sorun çözülüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilaç teminindeki sorunu çözmek için adımlar attıklarını ve problemlerin yakında giderileceğini belirtti.

Fahrettin Koca: İlaç temininde sorun çözülüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilaç temininde yaşanan sorunlarla ilgili olarak Twitter hesabından açıklama yaptı.

İlaç teminindeki zorluğa karşı, üreticiler için yeni kur düzenlemesi, az bulunan ilaçların ihracatının bir süreliğine durdurulması ve ilaç hammadde alımını güvenilir şartlara kavuşturulması şeklinde 3 adım attıklarını belirten Fahrettin Koca, "Muhtemelen aradığınız ilacı ilk girdiğiniz eczanede bulabileceksiniz. İlaç temininde yaşanan zorluğu birlikte giderene dek, piyasada halen az bulunan ilaçların ihracatına bir süreliğine ara verdik. Kararımıza saygıları için, ilaç üreticilerimize teşekkür ederim. İlaçta sorun çözülüyor" ifadelerini kullandı. 

"Temininde zorluk yaşanan ilaçların üretimini artırmak üzere, ilaç üreticileriyle anlaşmaya vardık" diyen Koca, şöyle devam etti:

"Bazı ilaçların temininde zorluk, yurtdışı kaynaklı hammadde sorunundan kaynaklanıyor. İlaç şirketlerimiz, hammadde alımı için harekete geçmeye hazır. İlaç temininde yer yer yaşanan zorluklar bir anda aşılmayacak. Ürün dağıtımı, eczane raflarına konması az da olsa elbette zaman alacak. Doğal olarak, üretimin artması da. Hastalarımızın içi rahat olsun." / DUVAR


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER