Portekiz parlamentosu onayladı: Ötanazi serbest oluyor

Tedavi edilemez hastalıkları olanlar için onaylanan ötanazi yasasının, 1 hafta içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Portekiz parlamentosu onayladı: Ötanazi serbest oluyor

Portekiz parlamentosu, tedavi edilemez hastalıkları olan insanlar için ötanazi yasasını oylayarak kabul etti. Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa’nın daha önce 4 defa geri gönderdiği yasayı, 1 hafta içinde yürürlüğe koyması bekleniyor.

DHA'nın aktardığına göre, Portekiz Sosyalist Parti Milletvekili ve yasanın savunucusu Isabel Moreira, “Halihazırda birkaç kez büyük bir çoğunluk tarafından onaylanan bir yasayı onaylıyoruz” açıklamasını yaptı. Sosyalist Parti ise yasanın meclisten geçmesini, “Parlamentodaki birkaç yıllık çalışma sonrasında, tıbbi yardımlı ölümü düzenleyen yasa bugün Cumhuriyet Meclisi tarafından onaylandı” sözleriyle duyurdu. 

Portekiz meclisi tarafından 4 defa Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa’ya gönderilen ve her seferinde iade edilen yasaya göre, 18 yaşından büyük kişilerin, 'ölümcül derecede hasta ve dayanılmaz acı yaşadığı' durumlarda ölmek üzere tıbbi yardım talep etmelerine izin verileceği ifade edildi.

Ötanazinin yasal olduğu diğer ülkeler arasında Belçika, Kanada, Kolombiya, Lüksemburg, Hollanda, Yeni Zelanda, İspanya ve Avustralya yer almaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER