Türkiye'de ilk korona virüsü aşısı bugün yapılıyor

Çin'den getirilen bir korona virüsü deneme amaçlı olarak bugün Türkiye'de de uygulanmaya başlanacak. İlk aşamada sağlık çalışanlarına uygulanacak aşı iki doz olarak verilecek.

Türkiye'de ilk korona virüsü aşısı bugün yapılıyor

Türkiye’de ilk korona virüsü aşısı bugün yapılacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca daha önce yaptığı açıklamada dünyada yapılan bazı çalışmalara Türkiye’nin de dahil olacağını duyurmuş, klinik aşamasında Türkiye’nin aşılama çalışmalarına dahil olacağını söylemişti.

CNN Türk’ten Duygu Ayaz Bayram’ın haberine göre, çalışmalardan birine Türkiye de bugün dahil oluyor. Çin ile birlikte Brezilya, Endonezya, Bangladeş’in de aralarında bulunduğu çok sayıda ülkede 10 bin kişiye uygulanan aşı bugün itibariyle de Türkiye’de başlıyor. Aşılama çalışmaları ilk olarak sağlık çalışanlarına uygulanacak. Bugün yapılan aşı 14 gün sonra aynı kişilere bir kez daha uygulanacak. 2 doz uygulanması gereken aşının 10 gün içinde 1200-1300 sağlık çalışanına uygulanması planlanıyor.

14 günün ardından çıkan sonuçlar Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile paylaşılacak. Aşılar sağlık çalışanlarına yapıldıktan sonra bir ara verilecek. Sonrasında ise gönüllülük esasına göre başvuranlara tekrar bu aşının yapılması planlanıyor. Kronik hastalığı bulunan 13 bin kişinin aşılanması hedefleniyor. Sağlık Bakanlığı’nın imzaladığı protokoller çerçevesinde uygulanacak. Sağlık Bakanlığı aynı zamanda İngiltere, Almanya ve Rusya’daki çalışmalarla ilgili protokoller de imzalamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER