HDP Eş Genel Başkanları: Örgütlü linç ve faşizme karşı Amedspor'un yanındayız

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Amedspor’un Bursa’da uğradığı saldırılara dair, “Örgütlü linç ve faşizme karşı Amedspor'un yanındayız” açıklaması yaptı.

HDP Eş Genel Başkanları: Örgütlü linç ve faşizme karşı Amedspor'un yanındayız

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, yaptıkları yazılı açıklama ile TFF 2. Ligi Beyaz Grup'ta mücadele eden Amedspor’un Bursa’da uğradığı ırkçı saldırılara tepki gösterdi.

Dünden bu yana TFF 2. Ligi Beyaz Grup'ta mücadele eden Amedspor’un Bursa’da organize linç edilme görüntüleriyle karşı karşıya kalındığını belirtildiği açıklamada,  Öncelikle bu kabul edilemez örgütlü linç ve faşizme maruz kalan herkese geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, onların yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Gece otel önünde kolluk güçlerinin gözü önünde ırkçı tezahüratlarla başlayan ve otele havai fişeklerle devam eden saldırılar, gündüz de durmamış, sahaya tüm yönleri ile yansımıştır. Irkçı slogan ve sözler yetmemiş olacak ki örneğine az rastlanır bir rezillik olarak tribünlerde Kürt sivillerin kaçırılıp katledilmesiyle bilinen Beyaz Toros aracı ile yine JİTEM tetikçilerinden “Yeşil” kod Mahmut Yıldırım’ın fotoğrafları açılmıştır” denildi.

‘SORUMLULAR DERHAL İSTİFA ETMELİ’

Irkçı, kesif faşizm ve nefret ikliminin sıradan bir avuç taraftarın planı olmadığına vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Buna yol veren başta Valilik ve Emniyet olmak üzere, maçın oynanmasına izin veren TFF, o suç unsurlarının sahaya taşınmasına izin veren ve sahada dahi önlem almayan tüm görevliler açık şekilde suçludur, suça bulaşmıştır. Derhal istifa etmelidirler. Hükümet istifa seslerine bir kaşık suda fırtına koparanlar, açık ırkçılık karşısında sus pus olmuşlardır. Dün ‘Çocuklar Ölmesin, Maça da gelebilsinler’ dedikleri için bir takıma ceza yağdıranlar; bugün adeta sınıflandıran, insandışılaştırılan bir tedhiş pratiğinin sergilenmesine tek bir şey diyememektedirler. Bu nefret iklimi ve hamasî milliyetçi şovenizm mevcut iktidarın ve rejimin can suyudur. Arzuladıkları yegâne ortam budur. Tüm toplumu paramiliterleştirme girişimine asla müsaade etmeyeceğiz. Herkes iyi bilmelidir ki 90’ların JİTEM artıklarına da onların ağa babalarına da boyun eğen bir gelenek olmadık. Bugün kontra yapılara ve Beyaz Toroslara sığınan acziyete karşı da dimdik ayaktayız, mücadeledeyiz, buradayız.”

SAĞDUYU ÇAĞRISI

Açıklamanın sonunda kamuoyuna sağduyu çağrısı yapılarak, “Pervasızca yerleştirilmek istenen bu organize ırkçı ve kıyıcı ortamın normalleştirilmesine izin vermeyelim. Her türlü faşizan siyasete ve uygulamaya hep birlikte karşı çıkalım” ifadelerine yer verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER