4G yıl sonunda hizmete sunulacak

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, mobil iletişimde 4G yetkilendirme ihalesini Mayıs ayında tamamlayıp yıl sonunda hizmete sunacaklarını söyledi.

4G yıl sonunda hizmete sunulacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 4G ihalesiyle ilgili detayları açıkladı.

4G yetkilendirme ihalesini Mayıs ayında tamamlayıp yıl sonunda hizmete sunacaklarını söyleyen Elvan,

“Yapılan çalışmaların sonunda Avrupa ülkelerinde yapılan 4G ihaleleri sonunda gerçekleşen frekans bazı bandındaki fiyatlar ve mobil işletmeci gelirleri, toplam yatırım, abone başına toplam gelir durumları, abone başına aylık ortalama görüşme süresi, mobil-geniş bans penetrasyon oranları gibi parametreler göz önünde bulundurularak en uygun model belirlenmiştir.

“İstiyoruz ki karar verdiğimiz, başlattığımız anda 3G de olduğu gibi hızlı bir şekilde yayılsın. Vatandaşımız çok kısa sürede bu teknolojik hizmete erişsin diye en az 3 firmanın olduğu rekabetçi bir pazar ortaya çıkaracağız. Ve bu hizmetler vatandaşlarımıza uygun fiyatlarla sağlanmış olacak.

“4G ihalesinde 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 megahertzden toplam 390 megahertzi ihale edeceğiz. Yeni bir işletmeciye de yer açacağız. Güçlü rekabet ortamı için tüm işletmecilerin bant genişliklerinin azami ölçüde dengelenmesini istiyoruz. Nüfusu 10 binin altında olan yerlerde ortak altyapı istiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2015, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER