Twitter'da bant daraltma

Twitter'a erişimde problem yaşanıyor. Birçok kullanıcı anasayfanın yüklenmemesi sorunuyla karşı karşıya. Bilişim Hukukçusu Prof. Dr. Yaman Akdeniz, bant daraltma uygulamasına dikkat çekti.

Twitter'da bant daraltma

Türkiye'deki internet kullanıcıları sosyal medya platformu Twitter'a erişimde sorun yaşıyor. Saat 16.06'dan itibaren birçok problem bildirimi yapıldı. 

Maraş'taki depremler sonrası yaşanan probleme ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmasa da sosyal medya kullanıcıları duruma tepki gösteriyor. Sosyal medya kullanıcıları depremzedelerin yardım ve ihtiyaçlarına yönelik paylaşımları Twitter'dan yaptığını hatırlatıyor. Kullanıcılar VPN kullanarak Twitter'a erişim sağladıklarını paylaşıyor.

Bazı kullanıcılar ise TikTok'ta da yavaş yüklenme sorunu yaşadığını bildiriyor.

Konuyla ilgili resmi bir açıklama ise henüz yapılmış değil.

' BANT DARALTMA TEDBİRİNİN CUMHURBAŞKANLIĞI TARAFINDAN UYGULANIP, UYGULANMADIĞINA EMİN DEĞİLİZ'

İfade Özgürlüğü Derneği'nden Bilişim Hukukçusu Prof. Dr. Yaman Akdeniz konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Türkiye'den Twitter ve Tiktok sosyal medya platformlarına bant daraltma yaptırımı uygulanmaya başladı. Türk hukukunda bu uygulamaya izin veren birden fazla kanun maddesi var" ifadelerini kullandı.

Mevzuatla ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yapan Akdeniz, "Mevzuatta “bant daraltma” yaptırımının keyfiyete izin verecek şekilde ve sansür amaçlı kullanılmasına izin veren yasal bir düzenleme mevcut. Bu düzenlemenin tarihçesi OHAL dönemindeki KHK’lara kadar uzanıyor ve yetki Cumhurbaşkanlığına verilmiş. Hatırlanacağı üzere, 5809 Sayılı Elektronik Haberleşme Kanununda yer alan yetkinin Cumhurbaşkanlığı tarafından İstiklal Caddesine yapılan bombalı saldırı sonrasında kullanıldığını görmüştük. Bugünkü bant daraltma uygulaması da benzer bir uygulama. Bant daraltma tedbirinin Cumhurbaşkanlığı tarafından uygulanıp, uygulanmadığına ise emin değiliz. Başka olasılıklar da yasalarımızda mevcut. İkinci bir ciddi olasılık, yine Elektronik Haberleşme Kanununda yer alan 60. maddenin 16 ve 17. paragraflarına istinaden BTK tarafından re'sen alınmış bir bant daraltma uygulaması kararının varlığıdır. Bu olasılıktan @cuneytozdemir'in programında da bahsedildi. Şöyle ki, BTK, Elektronik Haberleşme Kanunu kapsamındaki yükümlülüklerini daha önceden falanca tarihinde yerine getirmeyen Twitter & Tiktoka idari para cezası vermiş olabilir (para 16). Bu cezayı da ödemedikleri içim şimdi "bant daraltma cezası" uygulamışlar (para 17). Yersen! Bu 2 olasılık dışında bir de 5651 nolu İnternet yasasında yer alan bant daraltma yetkisi ve uygulamalar var. Bu yasa kapsamında da örneğin savcılıklar tarafından kullanıcı bilgileri talep edilmiş ve verilmemiş ise, savcılık tarafından bant daraltma uygulaması talep edilebilir" dedi.

1. Türkiye'den Twitter ve Tiktok sosyal medya platformlarına bant daraltma yaptırımı uygulanmaya başladı. Türk hukukunda bu uygulamaya izin veren birden fazla kanun maddesi var. Tek tek açıklayacağım.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER