O genç konuştu: 'O fotoğraf yaşadıklarımızın özetidir'

Adana'da Kobani'de ölenler için taziye çadırı kurmak isterken polisin müdahalesiyle gözaltına alınan 2'si kadın 11 kişi Cumhuriyet Savcısı tarafından ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

Adana'da Kobani'de ölenler için taziye çadırı kurmak isterken polisin müdahalesiyle gözaltına alınan 2'si kadın 11 kişi Cumhuriyet Savcısı tarafından ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Adana Adliyesi önünde toplanan yaklaşık 40 kişilik bir grup da serbest bırakılan arkadaşlarına sloganlarla destek verdi. Serbest bırakılanlar arasında yer alan ve gözaltı sırasında polisin ağzını parmaklarını soktuğu 23 yaşındaki Cebrail Günebakan, o sahneye gösteren fotoğrafın yaşadıklarının özeti olduğunu söyledi. Yaşananın tekil bir olay olmadığını, o anda 'işkenceye son' sloganı attığını anlatan Günebakan, "AKP hükümetinin iç güvenlik paketleri adı altında halkı sokağa çıkarmama anlayışının ürünüdür. Adana polisi bu politikaların burada yürütücüsü olmuştur. Konuşturmak, sokağa dahi çıkarmak istemiyorlar. İnatla sokağa çıkacağımızı haykırıyoruz. Ağzımızı da yırtsalar, türlü işkencelere de tabi tutsalar biz sokakta halkların özlemini, halkların taleplerini dile getirmekten hiçbir zaman çekinmeyeceğiz" dedi.

'SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK'

O anda ciddi bir kaba bir şekilde gözaltına alındıklarını savunan Günebakan, şöyle dedi: "Fotoğrafta arkası dönük olan amirlerden biriydi. Suç duyurusunda bulunduk. O kişiyi teşhiste edeceğiz. Direk iki eliyle ellerini ağzıma sokarak yırtmaya yönelik bir hareket yaptı. Ağzımda şuanda bir yırtık var. İki gün boyunca kaba dayak, ters kelepçe gibi işkencelere maruz kaldık. Bazı arkadaşlarımız başka işkencelere de maruz kaldı. Kaba dayağın yanında cinsel tacize varan özellikle erkek arkadaşlarımıza yönelik uygulamalara maruz kaldık. Neredeyse çevik ekiplerin tamamından yumruk yedik. Vücutlarımız ezikler içerisinde. Polise sınırsız yetkiler verilerek sosyalistleri, devrimcileri, yurtseverleri tehdit ediliyor. Kendilerinde özgüven buluyorlar. İşkence yapma özgürlüğü buluyorlar."
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER