ABD: 3 IŞİD komutanı öldürüldü

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, 3 Aralık ile 9 Aralık arasındaki Irak’ta düzenlenen hava saldırılarında aralarında IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin yardımcısının da bulunduğu üç üst düzey komutanının öldürüldüğünü söyledi.

ABD: 3 IŞİD komutanı öldürüldü

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Irak’ta yapılan hava saldırılarında Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) üç üst düzey komutanının öldürüldüğünü söyledi.

Martin Dempsey’nin Wall Street Journal’a verdiği mülakatta, IŞİD’in üç üst düzey  yöneticisinin 3 Aralık ile 9 Aralık arasındaki saldırılarda öldürüldüğünü  belirtti.

Dempsey, IŞİD liderlerinin öldürüldüğü operasyonların, örgütün “Planlama ve komuta-kontrol kademesine sekte vurduğunu” kaydederek, öldürülenleri “Yüksek değere sahip hedefler, üst düzey liderler” olarak tanımladı.

Dempsey, öldürülenler arasında IŞİD lideri EbuBekir el-Bağdadi’nin yardımcısı Hacı Mutaz ile örgütün “askeri emiri” olarak bilenen Abdül Basit’in olduğunu söyledi.

ABD’li yetkililer ayrıca, geçen ay hava saldırısına hedef olduğu iddia edilen örgütün Musul’daki valisi Rıdvan Taleb Hamduni’nin öldürüldüğünü de doğruladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, yaptığı yazılı açıklamada, “Kasım ayından bu yana hedef odaklı koalisyon hava saldırılarında IŞİD içerisindeki birden fazla üst ve orta düzeyde liderin öldürüldüğünü teyit edebilirim” ifadesini kullandı.

Kirby, “Bu kilit liderlerin öldürülmesinin, IŞİD’in Irak’taki Kürt ve diğer yerel güçler dahil Irak güvenlik güçlerine karşı mevcut saldırılarını komuta-kontrol yeteneğini zayıflattığına inandıklarını” belirtti.

Kirby, IŞİD liderlerinin öldürüldüğü bu son hava saldırılarının başarısının da, koalisyonun Irak güvenlik güçlerine örgütü engelleme ve zayıflatma imkanı sağlama kararlılığını ortaya koyduğunu söyledi.

Koalisyonun komutanı ABD’li Korgeneral James Terry, 8 Ağustos’tan beri IŞİD’e karşı 1,391 hava saldırısı düzenlediğini söyledi. Terry’yi IŞİD’i bitirmenin en az üç yıl sürebileceğini de belirtti.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2014, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER