Demirtaş: AKP katliamları unutturmaya çalışıyor

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Maraş ve cezaevlerine yapılan operasyonda yaşamın yitirenleri andı. Demirtaş, AKP Hükümeti’nin katliamları unutturmaya çalıştığına dikkat çekti.

Demirtaş: AKP katliamları unutturmaya çalışıyor

HDP Mardin 1.Olağan İl Kongresi'ni Şimal Düğün Salonu'nda gerçekleştirdi. Kongreye, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve çok sayıda kişi katıldı. Kongrenin açılış konuşmasını yapan Mardin Büyükşehir Eş Başkanı Ahmet Türk, Kürt özgürlük hareketinin 35 yıldır tüm halkların özgürlüğü için mücadele ettiğini dile getirdi. 

HDP Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş ise, HDP'yi ülkede ezilen tüm halklar ile birlikte kurduklarını ifade ederek, yüzde 10 barajını yıkacak ilk kongrelerini Mardin'de gerçekleştirdiklerini söyledi. 19 Aralık 1978 tarihinde Maraş'ta Alevi katliamı ile 19 Aralık 2000 tarihinde cezaevlerine yapılan "Hayata Dönüş" operasyonu kapsamında yaşamını yitiren siyasi tutsakları anan Demirtaş, Maraş Valisi'ne şöyle seslendi: "Bugün Maraş'ta katliamı kutlayan faşistleri engelleyeceğine katliamı protesto edenleri engelliyorsun. Cezaevlerinde yaşanan katliama göz yuman AKP hükümeti 15 yılın 12'si iktidardadır. Hükümet 19 Aralık operasyonuyla 19 Aralık tarihlerinde bu 2 katliamı unutturmaya çalışıyor. Eğer bir operasyon yapılacaksa, bu katliamlarda hayata son verenlerden hesap sorulmalıdır"

‘HIRSIZLAR BİZİ YÖNETMEK ZORUNDA DEĞİL’

Türkiye ve Kürdistan'da halkların sorunlarına HDP'nin derman olacağını ve bu anlamda Mardin'in çok kültürlü mozaiğiyle örgütleneceğini kaydeden Demirtaş, "Türkiye'nin 90 yıldır tekçi bir zihniyetle asimile edilmesinden bıktık. Hepimizin ortak bir kimliği var. Ve bu kimliğimiz Türkiye'nin her yerinde ezilen ve yok sayılanlardır. Madem ezilen biziz ve Türkiye'de emeğin yüzde 80'nini biz oluşturuyorsak yönetime de bizim gelmemiz gerekiyor. Artık bir avuç zengin, hırsız bizi yönetmek zorunda değil" dedi. 

‘VEKİL SEÇMEYECEĞİZ PROTOTİPİ BAKANLIKLAR OLUŞTURACAĞIZ’

12 yıldır sokakta en az 300 çocuğun infaz edildiğini hatırlatan Demirtaş, "Her infaza karşı ise Başbakan 'buldukları cezaları çektiler' diyor. Bu ülkede asker, gerilla, polis umurlarında değil. Memleketi yediler ve halen yüzde 50 oy alacağız diyorlar. Bizde barış ve emeğin partisi olarak diyoruz ki; yüzde 10 barajı ne ki, iktidara yürüyeceğiz. Biz artık vekil seçmeyeceğiz prototipi bakanlıklar oluşturacağız" diye konuştu. 

ALLAHTAN KORKSAYDINIZ…

Aksaray'da yapılan Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ne dikkat çeken Demirtaş şöyle devam etti:  "Çocuklarınız ve damatlarıyla birlikte milyon dolarlık saltanatlarınızı bu tür kirli siyasetle oluşturdunuz. Bunların İslamiyet'le hiç bir alakaları yok. Eğer bunlar iktidara gelirken Allah'tan korsalardı bu kadar pervasızca halkın malını mülkünü çalmazlardı." 

‘CEMAATE DE AKP’YE DE KARŞIYIZ’

Cemaat basınına yapılan operasyona değinen Demirtaş, yıllar önce hükümetin cemaatle birlikte bu operasyonun aynısını kendilerine yaptığını vurgulayarak, "Cemaat çıkıp bizden özür dilemeli. KCK operasyonlarında eski Başbakan Recep Tayip Erdoğan talimatıyla yapılan operasyonu halka anlatmalıdır. AKP'nin cemaatle birlikte yaptığı hırsızlık ve yolsuzlukların kumpası da cemaate kaldı. Bu durumda biz ne cemaatin ne AKP'nin tarafını tutmuyoruz. HDP olarak 2'sine de karşıyız. Biz halktan yanayız" diye belirtti. 
Demirtaş son olarak, tüm halkların HDP'ye güç vermesini isteyerek, "Başkan Apo'nun emeğini iktidara taşıyıp, Türkiye'yi değiştireceğiz. Özgürlük yürüyüşümüz tüm halklara hayırlı olsun" dedi. 

Yapılan konuşmaların ardından faaliyet ve mali raporlar okundu. Ardından tek liste ile gidilen seçimde HDP Mardin İl eş başkanlığına Musa Alkan ve Aysel Erol seçildi. 

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2014, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER