ABD: Dündar'a verilen mahkumiyetten endişe duyuyoruz

ABD, MİT TIR’ları haberi nedeniyle Can Dündar ve Erdem Gül’e verilen hapis cezalarından endişe duyduklarını açıkladı.

ABD: Dündar'a verilen mahkumiyetten endişe duyuyoruz

MİT TIR’ları haberi nedeniyle Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’e verilenhapis cezalarına ilişkin ABD’den açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby yazılı bir açıklama yayınlayarak Dündar ve Gül’e verilen mahkumiyet kararından endişe duyduğunu açıkladı.

Kirby açıklamasında “ABD, gazetecilik faaliyetleri sonucu devlet sırlarını sızdırdıkları gerekçesiyle suçlu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün davasında 6 Mayıs’ta verilen mahkumiyet kararlarından endişe duymaktadır” dedi.

ABD’nin ifade özgürlüğüne olan desteğini yenilediğini ve Türkiye makamlarına, demokratik, açık toplumların vazgeçilmez bir unsuru olan bağımsız ve serbest bir basını desteklemeleri yönünde çağrıda bulunan ABD, Türkiye’ye aralarında adil yargılama, yargı bağımsızlığı ve ifade özgürlüğünün de bulunduğu demokrasinin temel ilkelerine dair anayasasında yer alan ve AGİT’e vermiş olduğu taahhütlere bağlı kalması yönünde bir kez daha çağrıda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2016, 21:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER