ABD: Kürdistan'a doğrudan silah göndermeye başladık

IŞİD'le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi John Allen, Irak Kürdistan Bölgesi’ne doğrudan silah göndermeye başladıklarını açıkladı.

ABD: Kürdistan'a doğrudan silah göndermeye başladık

ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi John Allen, Washington merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nde düzenlenen, “IŞİD’e karşı yürütülen savaşın geleceği” adlı panelde konuştu.

Rûdaw muhabirinin sorusu üzerine, Allen, ABD’nin ilk kez Irak Kürdistan Bölgesi’ne Bağdat üzerinden değil, doğrudan silah gönderdiğini söyledi.

John Allen, silah ve cephane taşıyan kargo uçaklarının, direkt Uluslararası Erbil Havalimanı’na indiği bilgisini verdi.

Obama’nın özel temsilcisi, Merkezi Irak Hükümeti’nin onayıyla askeri destekte bulunduklarını ve Irak’ın tek parka olarak varlığını devam ettirmesini istediklerini kaydetti.

Türkiye ile görüşmeler

Öte yandan, John Allen, Türkiyeli yetkililer ile koalisyon konusunda dostane ve zengin görüşmeler yaptıklarını ifade etti.

Göreve başladığından bu yana Türkiyeli yetkililer ile bu yönde yaptıkları görüşmelerin “yapıcı” olduğunu kaydeden Allen, “Türkiye’nin koalisyona dahiliyeti gelişmeye devam ediyor ve gelecek ile ilgili hala görüşmemiz gereken birkaç mesele var” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2015, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER