Barzani'den Duhok'ta düşen helikopterle ilgili açıklama: SDG'ye nasıl ulaştı, bilmiyoruz

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani, Duhok'ta düşen helikopterin Kürdistan Yurtseverler Birliği'nden bir gruba ait olduğunu söyledi. Barzani, "Ancak Suriye Demokratik Güçleri’ne nasıl ulaştı, bilmiyoruz" dedi.

Barzani'den Duhok'ta düşen helikopterle ilgili açıklama: SDG'ye nasıl ulaştı, bilmiyoruz

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani, Duhok'ta çarşamba akşamı düşen helikopterin Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) bünyesindeki bir grup tarafından satın alındığını söyledi. Barzani, Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) düşen helikopter sayısının iki olduğu yönündeki açıklamasına da değinerek, ikinci helikoptere ilişkin henüz bir bilgi sahibi olmadıklarını belirtti.

Barzani, Newroz kutlamaları için Erbil’de büyükelçi ve ülke temsilcileri ile Korek Dağı’nda biraraya geldiği etkinlikte, Duhok’ta düşen helikopterden de söz etti. Helikopter için "Aslen Kürdistan Yurtseverler Birliği içindeki bir grup tarafından satın alınmış" diyen Barzani, "Ancak Suriye Demokratik Güçleri’ne nasıl ulaştı, bilmiyoruz" dedi.

Rudaw'ın aktardığına göre Barzani, SDG'nin bahsettiği ikinci helikopter hakkında "hiçbir şey bilmediklerini" söyledi. Olayın aydınlatılması ve helikopterlerin neden bu bölgelerde izinsiz uçtuğunu öğrenmek için uluslararası koalisyon ve Irak federal hükümeti ile birlikte çalıştıklarını belirten Barzani, "Açıklanması gereken çok şey var. Umarım halkımız ve hepiniz için açık yanıtlar bulabiliriz" dedi.

NE OLMUŞTU?

Duhok'ta çarşamba günü bir helikopterin düştüğü ve içindeki yedi kişinin öldüğü bilgisinin yayılması sonrasında, Türkiye'den "Helikopter bize ait değil" açıklaması gelmişti. ABD'li kaynaklar da helikopterin IŞİD'le mücadele koalisyonu kapsamında uçuş yaptığı ve kendilerine ait olduğu iddiasını yalanlamıştı. Bu süreçte, helikopterlerin KYB'ye ait olduğu da iddia edilmişti,

SDG ise cuma günü yaptığı açıklamada, düşen helikopter sayısının iki olduğunu, helikopterlerin "güç değişimi ve eğitim" için Süleymaniye’ye giderken kötü hava koşulları nedeniyle düştüğünü duyurmuştu. Helikopterlerde dokuz SDG mensubunun öldüğü de açıklanmıştı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER