Çin'den Afganistan'a 31 milyon dolarlık gıda ve aşı yardımı

Afganistan'da geçici hükümet kurduğunu duyuran Taliban'a Çin yardım eli uzattı. Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Covid aşısı da dahil olmak üzere toplamda 31 milyonluk yardım yapacaklarını açıkladı.

Çin'den Afganistan'a 31 milyon dolarlık gıda ve aşı yardımı

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ülkesinin Afganistan'a 31 milyon dolarlık gıda, Covid aşısı ve ilaç yardımı yapacağını açıkladı. Çin'in Taliban ile uzun süredir ilişkileri olduğu biliniyor. Taliban yönetimi geçtiğimiz günlerde Çin'i 'partner' olarak nitelemişti.

TALİBAN TEMMUZ'DA ÇİN'DEYDİ

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Çinli bakan; Pakistan, İran, Tacikistan, Özbekistan ve Türkmenistan'dan mevkidaşları ile görüşerek, bu ülkelerden Afganistan ile iş birliği yapmalarını istedi. Çin, 15 Ağustos'ta Afganistan'ın başkenti Kabil'i ele geçirerek 20 yıl sonra ülkede yeniden kontrolü sağlayan Taliban'la uzun süre önce ilişki kurmuştu. Temmuz ayında bir Taliban heyeti Pekin'de ağırlanmıştı. Çinli yetkililer Taliban heyetine, ekonomik yardım vaadinde bulunmuş ancak Afganistan'ın "terör örgütleri için üs olarak kullanılmasına" izin verilmemesi gerektiğini de vurgulamıştı.

Taliban yetkilileri ise Çin'i, Afganistan'ın en önemli uluslararası ortaklarından biri olarak tanımlıyor ve Çin'in ülkeye yatırım yapmasını bekliyor. Çin'de bazı sosyal medya kullanıcıları ise Afganistan'da kadınlara yapılanlar üzerinden ülkelerinin Taliban ile ilişki kurmasını eleştiriyor.

PEKİN'DEN TALİBAN HÜKÜMETİNE DESTEK

Öte yandan, Çin Dışişleri Sözcüsü Vang Venbin de, ABD'nin Afganistan'daki varlığının "ilk günden çekilmeye kadar Afganistan'a büyük zarar verdiğini" söyledi. Sözcü Vang, "Son 20 yılda ABD'nin Afganistan'da yaptıkları, kendi ideolojini ve değerlerini lakayt bir askeri işgal yoluyla başkalarına empoze etme çabasının nasıl sonuçlar doğuracağının çok tipik bir örneği" dedi. Pekin yönetimi, Taliban'ın dün Afganistan'da geçici hükümeti açıklamasını da, "ülkede düzenin sağlanmasına yönelik gerekli bir adım" olarak görüyor. Taliban, geçici hükümeti açıkladıktan sonra Afganistan'ın artık bir "İslam Emirliği" olduğunu ilan etmişti.

ABD Başkanı Joe Biden Taliban yönetimini tanımaya "daha çok uzak" olduklarını söyledi. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Afganistan'da geçici hükümetin kurulması öncesi benzer bir soruya, "Şartlara ve gelişmelere göre hareket edeceğiz" yanıtını vermişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER