Lavrov'dan İdlib'de ateşkese ret

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlib'de ateşkese kesin bir dille karşı çıktı. "Haydutlarla ateşkes anlaşması yapma olasılığına ilişkin çağrıları açıklamak zor" diyen Lavrov, "Bu tür eylemler, insan haklarını savunma amacını göstermez, aksine teröristlere ayrıcalık tanınması ve onların faaliyetlerinin desteklenmesi anlamına gelir" ifadelerini kullandı.

Lavrov'dan İdlib'de ateşkese ret
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlib’deki silahlı gruplarla olası bir ateşkesi reddetti. Lavrov, ateşkesin ‘teröristlere ayrıcalık tanımak ve onları desteklemek anlamına geleceğini’ belirtti. “Şu anda bazı meslektaşlarımız, bilerek ya da bilmeyerek, radikal ve terörist grupların vahşetlerini haklı gösterme arzusu içinde” diyen Lavrov, “Haydutlarla ateşkes anlaşması yapma olasılığına ilişkin çağrıları açıklamak zor” ifadelerini kullandı.

İsviçre’deki BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen BM İnsan Hakları Konseyi’nin 43’üncü oturumunda konuşan Lavrov, “Uluslararası toplum ve BM İnsan Hakları Konseyi, başlarını kaldıran aşırılık yanlılarının önünü kesmelidir” deyip sözlerine şöyle devam etti: “Şu anda bazı meslektaşlarımız, bilerek ya da bilmeyerek, radikal ve terörist grupların vahşetlerini haklı gösterme arzusu içinde. İdlib’deki duruma ilişkin görüşmelerde yaşandığı gibi, haydutlarla ateşkes anlaşması yapma olasılığına ilişkin çağrıları açıklamak zor. Bu tür eylemler, insan haklarını savunma amacını göstermez, aksine teröristlere ayrıcalık tanınması ve onların faaliyetlerinin desteklenmesi anlamına gelir.”

Lavrov, teröristlerle ateşkes yapmanın evrensel anlaşmaları ve BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı çok sayıda kararı en ciddi şekilde ihlal edeceğini söyledi. (Sputnik) 

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2020, 22:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER