Obama: AB bizim vazgeçilmez ortaklarımızdan

Britanya’nın AB’den ayrılma kararını değerlendiren ABD Başkanı Barack Obama, “AB, bizim vazgeçilmez ortaklarımızdan biri olmaya devam edecek” dedi.

Obama: AB bizim vazgeçilmez ortaklarımızdan

ABD Başkanı Barack Obama, Stanford Üniversitesi’nde 21. Yüzyıl Küresel Girişimcilik Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Britanya’nın Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Britanya Başbakanı David Cameron ile bir telefon görüşmesi yaptığını aktaran Obama, iki ülke arasındaki ilişkilerin bugüne kadar olduğu gibi devam edeceğinin vurgulandığını söyledi.

Cameron ile yakın bir dostluğunun olduğunu ifade eden Obama, iki ülke arasındaki ekonomik ve finansal ilişkilerin aynı biçimde sürdürülmesi için ilgili birimlerin yakın çalışmaya devam edeceğini de belirtti.

Ayrıca Almanya Başbakanı Angela Merkel ile de telefonda görüştüğünü aktaran Obama, ABD ile Avrupalı müttefik ülkelerin önümüzdeki süreçte de yakın çalışmaya devam edeceği konusunda Merkel ile mutabakat içinde olduklarını belirtti.

Britanya’nın AB’den ayrılma kararının ABD-Britanya ilişkilerine zarar vermeyeceğini ifade eden Obama, “AB, bizim vazgeçilmez ortaklarımızdan biri olmaya devam edecektir” dedi.

NATO ittifakının küresel güvenlik noktasındaki önemini sürdüreceğini anlatan Obama, dünyanın önemli bir geçiş sürecinden geçtiğini ve bu sürecin hem fırsatlar hem de tehditleri beraberinde getirdiğini kaydetti.

Britanya’da dün yapılan referandumda halkın yüzde 52’si AB’den çıkılması, yüzde 48’i ise AB’de kalınması yönünde oy vermişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2016, 14:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER