Rusya: Şam ile Kürtler arasında diyalog özel önem taşıyor

Rusya Dışişleri: ABD askerlerinin boşaltacağı bölgelerin kontrolü Suriye hükümetine verilmeli. Böyle bir dönemde Şam yönetimi ile Suriyeli Kürtler arasında diyalog kurulması özel önem taşıyor.

Rusya: Şam ile Kürtler arasında diyalog özel önem taşıyor
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin çekilme kararı aldığı bir dönemde Şam yönetimi ile Suriyeli Kürtler arasında diyalog kurulmasının özel önem taşıdığını söyledi.


Haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, “Aralık 2018 sonunda ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’den çekileceklerini açıkladı. Bu bağlamda, Kürtlerin Suriye hükümetiyle diyalog kurması özel taşıyor. Zira Kürtler, birçok kez dile getirdiğimiz gibi, Suriye toplumunun önemli bir parçası ve Kürtlerin bulunduğu bölgelerin yeniden Suriye hükümetinin kontrolüne girmesi, Suriye’nin komşularına yönelik güvenlik risklerini ortadan kaldıracak” dedi.

‘BOŞALTILAN BÖLGENİN KONTROLÜ SURİYE’YE VERİLMELİ’

ABD’nin Suriye’den çekilme kararını doğru bulduklarını kaydeden Zaharova, ABD askerlerinin boşaltacağı bölgelerin kontrolünün Suriye hükümetine verilmesi gerektiğini söyledi. Ancak Zaharova, “ABD çekilme kararına rağmen Suriye’de kalmak istiyor gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

Zaharova, Rusya ve Türkiye arasında 17 Eylül 2018’de yapılan İdlib’de silahsızlandırılmış bölge kurulmasına yönelik anlaşmaya bağlılıklarını koruduklarını da belirtti. (Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 12:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER