Rusya'dan, 'IŞİD'e helikopterle silah taşındı' iddiası

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Afganistan'daki IŞİD militanlarına silah taşıyan helikopter tespit edildiğini iddia etti. Zaharova, "Bu gelişmelerin Orta Asya ülkeleriyle olan sınırlara çok yakın bir bölgede yaşandığını görüyoruz" dedi.

Rusya'dan, 'IŞİD'e helikopterle silah taşındı' iddiası
Haftalık basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Afganistan’daki IŞİD ve Taliban militanlarına aidiyeti belirsiz helikopterlerle silah ve mühimmat taşındığının tespit edildiğini öne sürdü. Zaharova, Afgan hükümetini de bu duruma tepki göstermemekle eleştirdi.

Sputnik’in haberine göre Zaharova, Afganistan’daki duruma ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi:

“İlk olarak, Afganistan’ın kuzeyindeki militanlara destek amacıyla sözde ‘aidiyeti belirsiz’ helikopterlerin gerçekleştirdiği uçuşlardan söz etmek istiyorum. Bu helikopterler, IŞİD’e ve IŞİD’le işbirliği içindeki Taliban’a silah ve mühimmat taşıyor. Afgan basınının ve yerel sakinlerin ifadelerine göre bu uçuşlar son dönemde Saripul kentinde tespit edildi. Bu gelişmelerin Orta Asya ülkeleriyle olan sınırlara çok yakın bir bölgede yaşandığını görüyoruz.”

Zaharova, Afgan hükümetinin ve ülkedeki NATO birliklerinin militanlara silah taşınmasına herhangi bir tepki vermediğini de iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2018, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER