Suriyeli Kürtler: Şam'la önkoşulsuz müzakereye hazırız

Suriye'de Esad yönetimi ile Kürtler arasında barış müzakereleri ihtimali giderek güçleniyor. Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) siyasi kanadı Suriye Demokratik Konseyi, Şam ile önkoşulsuz müzakerelere hazır olduklarını açıkladı.

Suriyeli Kürtler: Şam'la önkoşulsuz müzakereye hazırız
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ‘Ya müzakere ya savaş’ resti çekmesinin ve Türkiye ile ABD’nin Menbic’de bir yol haritası üzerinde uzlaşmasının ardından, Suriyeli Kürtler ile Şam yönetimi arasında müzakere ihtimali giderek güçleniyor. Bir dizi üst düzey Suriyeli Kürt yetkilinin ardından, son olarak Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) siyasi kanadı Suriye Demokratik Konseyi de Esad yönetimiyle barış görüşmelerine hazır olduklarını ilan etti.


Açıklamada, Suriye Demokratik Konseyi’nin ‘sekizinci yılına giren ihtilafı diyalog yoluyla çözmek istediği ve koşulsuz müzakereleri kabul etmekte tereddüt edilmeyeceği’ belirtildi. Suriye Demokratik Konseyi, “Suriyeliler için bir zirve konusunda, yeni bir sayfa açacak yorumları görmek olumlu” denildi.

‘MÜZAKERE EDECEK TEK İKİ GÜÇ, ŞAM VE KÜRTLER’

Suriye Demokratik Konseyi’nin Başkanı Hikmet Habib ise hem kendilerinin hem de SDG’nin ‘Suriye yönetimiyle diyalog kapısı açmakta ciddi olduklarını’ söyledi. AFP ajansına konuşan Habib, “SDG Suriye’nin yüzde 30’unu, rejim de geniş kesimlerini kontrol ederken, müzakere masasına oturup Suriye krizine çözüm üretebilecek tek iki güç, onlar” dedi.

ABD’YE DE ‘ÇEKİLİN’ MESAJI

Habib’in, bugüne dek IŞİD’e karşı SDG’yi destekleyen ABD’ye mesajı da dikkat çekti. Kürt yetkili, Amerikalılar dahil, Suriyeli olmayan her gücün ülkeyi terk etmesini beklediğini söyledi. Habib, “Bir sonraki aşamada, tüm askeri güçlerin Suriye’den çekilmesini ve Suriyelilerin kendi aralarındaki diyaloğa dönülmesini iple çekiyoruz” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, önceki hafta Russia Today televizyonu ile söyleşisinde, Suriyeli Kürtlere müzakere önermiş, anlaşma sağlanmaması halinde de SDG’nin elinde toprakları güç kullanarak geri alma seçeneğini tercih edeceklerini söylemişti. Bu açıklamanın ardından, Şam merkezli siyasi bir grup olan ‘Suriye Demokrasi Cephesi arabuluculuk amacıyla Kamışlı’yı ziyaret etmişti. (Dış Haberler)

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER