Suudi Savcı zanlılardan 5'i için idam istedi

Suudi Savcı, Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin, 11 zanlıdan 5'i için idam cezası istendiğini açıkladı.

Suudi Savcı zanlılardan 5'i için idam istedi
Suudi savcının, Cemal Kaşıkçı cinayeti şüphelisi 5 kişi hakkında idam cezası istediği ve Prens Selman’ın danışmanlarından Kahtani hakkında da soruşturma açıldığı öğrenildi. Kaşıkçı’nın cenazesi bulunamazken, Suudi Savcı, “Cesedi parçalanarak konsolosluktan çıkarıldı. Ülkeye getirilme çabası başarısız olunca öldürüldü” dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında görevlendirilen bir başsavcı vekili ile bir savcıkoordinesinde konsolosluk binası ile Türkiye’den ayrılan Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi’nin konutunda inceleme yapılmıştı.

‘YEREL İŞBİRLİKÇİNİN GÖRÜNTÜSÜNE ULAŞTIK’

Açıklamada ayrıca, “Kaşıkçı’nın cesedini teslim alan yerel işbirlikçinin yaklaşık görüntüsüne ulaştık. Cinayet talimatını timin başındaki isim verdi” denildi. Şüphelilerden birinin ise, konsolosluktaki kameraları bozduğu bildirildi.

‘ÖLÜM EMRİ İSTANBUL’DA VERİLDİ’

Öte yandan, Kaşıkçı’nın ölüm emrinin de İstanbul’da verildiği belirtildi.

ORTAK ÇALIŞMA GRUBU KURULMUŞTU

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı’nın gittiği başkonsolosluktan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul’a gelen, aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

Konuyla ilgili Türkiye ve Suudi Arabistanlı yetkililerden oluşan ortak çalışma kurulmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında görevlendirilen bir başsavcı vekili ile bir savcıkoordinesinde konsolosluk binası ile Türkiye’den ayrılan Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi’nin konutunda inceleme yapılmıştı. (Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2018, 23:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER