The Times: İngiltere Dışişleri Bakanı göçmenleri Türkiye'ye göndermeyi önerdi

The Times, İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss'ın başbakan seçilmesi halinde ülkedeki yasa dışı göçmenleri Ruanda'ya gönderme programına Türkiye'yi dahil etmeyi önerdiğini aktardı.

The Times: İngiltere Dışişleri Bakanı göçmenleri Türkiye'ye göndermeyi önerdi

İngiltere'de Muhafazakar Parti liderliği ve başbakanlık için yarışan Dışişleri Bakanı Liz Truss'ın ülkeye yasa dışı yollarla giren göçmenleri Ruanda'ya sınır dışı etme programına Türkiye'yi de dahil etmek istediği iddia edildi.

The Times'ın haberine göre, Liz Truss milletvekilleriyle yaptığı görüşmede, başbakan seçilmesi halinde Ruanda'ya göçmenlerin sınır dışı edilmesi programına başka ülkeleri de dahil etmeyi önerdiğini söyledi. Gazeteye konuşan kaynak, Truss'ın Ruanda'yla yapılan anlaşmanın bir benzeri için Türkiye'yi "potansiyel" olarak gördüğünü belirterek, "Türklerin buna hazır olup olmadığı başka bir soru" dedi. 

Muhafazakar Parti milletvekili Christopher Chope ise Truss'ın kendisine Türkiye ve İspanya'nın adını vererek başka ülkelerle de Ruanda benzeri anlaşmalar yapmak istediğini söylediğini ifade etti. İngiltere'ye yasa dışı ulaşan göçmenlerin Ruanda'ya gönderilmesi için 14 Nisan'da iki ülke arasında "Göç ve Ekonomik Kalkınma Ortaklığı" isimli anlaşma imzalanmış, göçmen hakları savunucuları söz konusu anlaşmayı "insanlık dışı" olarak nitelendirmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER